Հայաստանի քաղաքական գործիչները պետք է հասկանան, որ ՀՀ տնտեսությունը ¾-ով ռուսական կապիտալով ընկերություններից է կազմված. ՀՀ-ում ՌԴ առևտրային ներկայացուցիչ (Տեսանյութ)
15/10/2018 14:31
Քաղաքական բարեփոխումներով զբաղվելիս չի կարելի մոռանալ ներդրումների համար բարենպաստ միջավայրի ձևավորման մասին, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի առևտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոն:
Aysor.am-ի թղթակիցը նրանից հետաքրքրվեց՝ ազդել են արդյոք Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձությունները Հայաստան-Ռուսաստան առևտրի ու ներդրումների ծավալի վրա:
«Քաղաքական այդ իրադարձություններից առաջ մեր համագործակցությունն արդեն կայացել էր: Կասեմ, որ դրանք չեն ազդել այն առումով, որ ամեն ինչ արդեն փորձված ճանապարհով էր գնում: Հատկապես մենք տեսնում ենք, որ քաղաքական մակարդակով Հայասատանն ու Ռուսաստանը պահպանում են ու իրականացնում նախորդ տարիների պայմանավորվածությունները: Այսինքն՝ քաղաքական բաղադրիչի փոփոխություն մենք չենք նկատում, ընդհակառակը՝ տեսնում ենք կոնտակտների ակտիվացում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի միջև: Այլ հարց է, որ չի կարելի քաղաքական բարեփոխումներով զբաղվելիս մոռանալ, որ պետք է շարունակել աջակցել ու նպաստել ներդրումների համար բարենպաստ միջավայրի ձևավորմանը», - ասաց Ա. Բաբկոն՝ շարունակելով.
«Որոշ իրադարձություններ, որոշ չակերտավոր «բացահայտումներ», իհարկե, ոչ այնքան լավ են անդրադառնում գործընթացի վրա: Բայց, փառք Աստծո, մարդիկ դեռևս չեն կորցնում հույսն ու հավատը և, ես կարծում եմ, այդ ամենը կվերակառուցվի: Վերջիվերջո, հայկական քաղաքական գործիչները պետք է հասկանան՝ ինչից է կազմված Հայաստանի տնտեսությունը, ինչ ընկերություններ են այստեղ աշխատում, եկեք չթաքցնենք, որ ¾-ով դրանք ռուսական կապիտալով ընկերություններն են, ռուսական առաջատար ընկերությունների դուստր ընկերությունները, այնպես որ, իհարկե, քաղաքականությունը ևս պետք է զգույշ լինի այս ուղղությամբ, ես նման կոչ եմ անում»:

Армянские политические деятели должны понять, что 3/4 экономики Армении составляют компании с российским капиталом – торгпред России в Армении (Видео)
15/10/2018 16:19
Нельзя забывать о формировании благоприятной инвестиционной среды, когда занимаешься политическими реформами, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами торговый представитель России в Армении Андрей Бабко.
На вопрос корреспондента Aysor.am, повлияли ли произошедшие в Армении политические события на объемы торговли и инвестиций между Арменией и Россией, Андрей Бабко ответил: «Наше сотрудничество состоялось еще до этих политических событий. Скажу, что они не повлияли в том плане, что все уже идет по испытанному пути. Особенно мы видим, что на политическом уровне Армения и Россия соблюдают и осуществляют договоренности  прошлых лет. То есть, мы не замечаем изменения политической составляющей, наоборот, видим активизацию контактов между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом РФ Владимиром Путиным, премьером РФ Сергеем Медведевым. Иной вопрос, что, занимаясь политическими реформами, нужно продолжать содействовать и способствовать формированию благоприятной инвестиционной среды».
«Некоторые события, некоторые разоблачения «в кавычках», конечно, не очень хорошо отражаются на этом процессе. Но, слава Богу, люди пока не теряют надежду и веру, и я считаю, что все это восстановится. В конце концов, армянские политические деятели должны понять, из чего состоит экономика Армении, какие компании здесь работают. Давайте не будем скрывать, что это на 3/4 компании с российским капиталом, дочерние предприятия ведущих российских компаний, посему, конечно, политика в этом направлении также должна быть аккуратной, я призываю к этому», - добавил Андрей Бабко.