ԼՂ հակամարտության ցանկացած կարգավորում պահանջելու է գրավյալ տարածքների որոշակի մասի վերադարձ. ԱՄՆ դեսպան
16/10/2018 15:51
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը չի կարծում, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումը հնարավոր է առանց «գրավյալ տարածքների որոշակի մասի վերադարձի»:
EVN Report-ին տված հարցազրույցում Ռ.Միլսն ասել է, որ հայ ժողովուրդը պետք է որոշի` կարգավորման որ տարբերակին է պատրաստ:
«Ես զարմացած էի, երբ առաջին անգամ այստեղ եմ եկել և պարզել, որ ինձ հանդիպած հայերի մեծամասնությունը կտրականապես դեմ է եղել օկուպացված տարածքների վերադարձին` որպես բանակցային գործընթացի մի մաս: Ինձ զարմացնում է այն փաստը, որ Հայաստանում գրեթե քննարկում չկա ընդունելի լուծման կամ հնարավոր փոխզիջումների մասին: Իմ կառավարության երկար տարիների ընկալումն այն էր, որ այդ տարածքներն ի սկզբանե վերցվել էին հետագայում` «հող՝ խաղաղության դիմաց» բանաձևում օգտագործվելու համար: Իսկապես շատ զարմացած էի հայտնաբերել, որ այդ տարբերակն այլևս որևէ աջակցություն չունի», - ասել է Ռիչարդ Միլսը:
Նրա խոսքով՝ 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմն ավելի է սրել հայերի ընկալումները:
«Սակայն դաժան իրականությունն այն է, որ ցանկացած կարգավորում պահանջելու է գրավյալ տարածքների որոշակի մասի վերադարձ», - ասել է դեսպանը:

Any settlement of Karabakh conflict to require return of some portion of “occupied territories”: U.S. Ambassador
16/10/2018 16:04
U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills does not think the Karabakh conflict settlement is possible without “return of some portion of occupied territories.”
In an interview to EVN Report Mills said that the Armenian people will have to decide what way of resolving conflict they are prepared for.
“I was surprised when I first got here and found out that most Armenians I met were adamantly opposed to the return of the occupied territories as part of a negotiation settlement.” He noted that return of land was one of the core principles of the Madrid Principles. “It has long been my government’s understanding of why the occupied territories were originally seized; they would be land for a peace option,” he said. “So I was very surprised that there was no support for that anymore.”
He says he understands how events like the 2016 April War make this even more difficult for the Armenian people, but “the harsh reality is that any settlement is going to require the return of some portion of the occupied territories.”