Ընտրական օրենսգրքի շուրջ քննարկումները հետնահանջ էին. Վիգեն Սարգսյան
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ կազմակերպելու հապճեպությունը պայմանավորված է նրանով, որ գործադիրը համարում է՝ իր համար նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվել ընտրություններ անցկացնելու համար, լրագրողներին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանը՝ ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանի և ՀՀԿ-ի հետ հանդիպումից հետո:
«Այսօր գործադիր իշխանություն ունեցող քաղաքական ուժը համարում է, որ նպաստավոր պայմաններ են իր համար ընտրություններ անցկացնելու և դիմում է մի քայլի, որը մեծ վնաս է հասցնում ժողովրդավարությանն ու Հայաստանում քաղաքական կուսակցությունների կայացման գործըթնացին: Ցավում եմ դրա համար», - ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Նրա դիտարկմամբ՝ Ընտրական օրենսգրքի շուրջ քննարկումները, ի տարբերություն նախկին քննարկումների, որոնք ծնեցին 4+4+4 ձևաչափ, հետնահանջ է:
Վիգեն Սարգսյանը նկատեց, որ Ընտրական օրենսգիրքը օրեր առաջ է ուղարկվել Վենետիկի հանձնաժողով՝ այն էլ ոչ վերջնական տարբերակով, իսկ Արարատ Միրզոյանն այսօր իրենց հետ հանդիպմանը նշել է, որ վստահ է՝ ուղիղ պատասխան օրենսգրքի վերաբերյալ չեն հասցնելու ստանալ և գուցե ինչ-որ մեկը հարցազրույցով հանդես գա ու կարծիք հայտնի:
«Դա անհարգալից վերաբերմունք է Վենետիկի հանձնաժողովի նկատմամբ: Ավելի հեշտ էր չուղարկել այդ օրենսգիրքը, ասել՝ արտակարգ իրավիճակ է, ինքներս ենք որոշում, ոնց ուզում ենք, գնում ենք առաջ», - ասաց նա:
Վիգեն Սարգսյանի խոսքով՝ դեռևս չկա կուսակցական որոշում՝ կմասնացի՞ ՀՀԿ-ն արտահերթ ընտրություններին, թե ոչ, բայց, իր կարծիքով, կուսակությունները ստեղծվում են, որ պայքարեն իշխանության համար, գան իշխանության, կորցնեն իշխանությունը, դառնան ընդդիմություն, նորից պայքարեն իշխանության համար ու դառնան մեծամասնություն:
«Այն կուսակցությունը, որը իշխանությունը կորցնելուց հետո քաղաքական դաշտից սրբվում գնում է, արկածախնդիրների կուսակցություն է», - ասաց Վիգեն Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ ՀՀԿ-ն ունի դիրքորոշում երկրի համար կարևոր հարցերում:

Обсуждения вокруг Избирательного кодекса были регрессом – Виген Саркисян
Поспешность организации внеочередных парламентских выборов обусловлена тем, что исполнительная власть считает – для нее создались благоприятные условия проведения выборов, заявил сегодня журналистам экс-министр обороны Виген Саркисян после встречи между фракцией Республиканской партии и первым вице-премьером Араратом Мирзояном.
«Сегодня находящаяся в исполнительной власти политическая сила считает, что для нее создались благоприятные условия проведения выборов и предпринимает шаги, которые наносят большой вред демократии и процессу становления партий в Армении. Сожалею об этом», - сказал Виген Саркисян.
По его мнению, в отличие от прошлых обсуждений, которые проходили в формате «4+4+4», нынешние обсуждения вокруг Избирательного кодекса были отступлением назад.
Виген Саркисян отметил, что Избирательный кодекс направлен в Венецианскую комиссию несколько дней назад, при этом, неокончательный вариант, а Арарат Мирзоян сегодня во время встречи с ними уже отметил, что уверен – прямого ответа относительно Избирательного кодекса они не успеют получить, и возможно, кто-то выступит в интервью и выскажет мнение.
«Это неуважительное отношение к Венецианской комиссии. Легче было не посылать это кодекс, сказать – чрезвычайная ситуация, сами решаем и двигаемся вперед, как хотим», - сказал экс-министр.
По словам Вигена Саркисяна, партийного решения об участии РПА во внеочередных выборах пока нет, однако, по его мнению, партии создаются, чтобы вести борьбу за власть, приходить к власти, терять эту власть, становиться оппозицией и снова бороться за власть и быть большинством.
«Партия, которая после потери власти исчезает, уходит из политического поля – это партия авантюристов», - сказал Виген Саркисян, подчеркнув, что у Республиканской партии есть позиция по важным для государства вопросам.