ԱՄՆ բյուջեի պակասուրդը 2018 ֆինանսական տարում աճել է 17 տոկոսով
Միացյալ Նահանգների բյուջեի պակասուրդը 2018 ֆինանսական տարում աճել է 17 տոկոսով՝ հասնելով 779 միլիարդ դոլարի նշագծին, վկայում են ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինի և Սպիտակ տան Վարչա-բյուջետային վարչության ղեկավար Միք Մալվեյնիի համատեղ հաշվետվությունը:
Այսպես, Թրամփի նախագահության սկզբից ԱՄՆ-ում ստեղծվել է չորս միլիոն աշխատատեղ, քաղաքացիների իրական աշխատավարձերն աճել են 1,4 տոկոսով, բացի դրանից նկատվում է գործազրկության ցածր մակարդակ: Այնուամենայնիվ հաշվետվության համաձայն ԱՄՆ-ի ընդհանուր ծախսերն աճել են 3,2 տոկոսով կամ 127 միլիարդ դոլարով, մինչդեռ եկամուտներն աճել են սոսկ 14 միլիարդով կամ 1,4 տոկոսով:
Ավելի վաղ տեղեկացվել է, որ այս իսկ ֆինանսական տարում ԱՄՆ-ի պետական պարտքն աճել է ավելի քան 1,2 տրիլիոն դոլարով և հասել 21,5 տրիլիոն դոլարի ռեկորդային նշագծին:

Дефицит бюджета США достиг максимума с 2012 года
Дефицит бюджета США в 2018 финансовом году вырос на 17 процентов и достиг отметки 779 миллиардов долларов,  свидетельствует совместный отчет министра финансов США Стивена Мнучина и руководителя Административно-бюджетного управления Белого дома Мика Малвейни.
Таким образом, дефицит бюджета по отношению к ВВП США вырос до 3,9 процента и достиг рекордного показателя с 2012 года.
В отчете отмечается успех экономической политики текущей американской администрации для простых жителей страны. Так, с начала президентства Трампа в США создано четыре миллиона рабочих мест, реальные зарплаты граждан выросли на 1,4 процента, помимо этого наблюдается низкий уровень безработицы.
Тем не менее согласно отчету общие расходы США выросли на 3,2 процента или на 127 миллиардов, в то время как доходы выросли лишь на 14 миллиардов, или на 1,4 процента.
Ранее сообщалось, что за этот же финансовый год госдолг США вырос более чем на 1,2 триллиона долларов и достиг рекордной отметки в 21,5 триллиона долларов.