Երևանում կայացել է Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի Համատեղ համակարգող կոմիտեի նիստը
16/10/2018 17:27
Հոկտեմբերի 16-ին Երևանում կայացել է Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի Համատեղ համակարգող կոմիտեի յոթերորդ նիստը։
Ռուսական պատվիրակությունը գլխավորել է «Ռոսատոմ» Պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, զարգացման և միջազգային բիզնեսի գծով տնօրեն Կիրիլ Կոմարովը, հայկական կողմը՝ Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Գարեգին Բաղրամյանը։
Նիստի մասնակիցները քննարկել են 2018 թ. աշխատանքների արդյունքները, 2019 թ. աշխատանքների նախապատրաստումը, ինչպես նաև ՀԱԷԿ 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման համագործակցության մասին Միջկառավարական համաձայնագրի վավերականության երկարաձգման վերաբերյալ միջոցառումների ծրագիրը։ Կողմերն ընդգծել են Հայկական ԱԷԿ֊ի տուրբինային արտադրամասի սարքավորումների արդիականացմանն ուղղված աշխատանքների արդյունավետությունը։
Ատոմակայանի արդիականացումն անցկացվում է էներգաբլոկի բնութագրերի արդյունավետության, հուսալիության և բարձրացման նպատակով։
Նիստի մասնակիցները քննարկել են նաև հումանիտար ոլորտում և ատոմային էներգետիկայի համար կադրերի պատրաստման ուղղությամբ Հայաստանի և Ռուսաստանի երկկողմանի համագործակցությունը։ Այս տարվա ընթացքում Հայաստանից ընտրվել են թեկնացուներ, որոնք «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի քվոտայով ցանկանում են ատոմային էներգետիկայի ոլորտում ռուսական բուհերում բարձրագույն կրթություն ստանալ. 4 թեկնացու հաջող անցավ հարցազրույցը և Ռոսատոմ քվոտայով  սովորելու է Մոսկվայի ինժեներաֆիզիկական ինստիտուտի մագիստրատուրայում։ Բացի այդ Հայաստանի ավագ դպրոցականների միջև մաթեմատիկայի և ֆիզիկայի ամենամյա օլիմպիադայի արդյունքներով  հաղթողները ընդունելության և Ռուսաստանի գլխավոր տեխնիկական բուհերում անվճար սովորելու հնարավորություն կստանան, այդ թվում «ՄԻՖԻ» Ազգային հետազոտական միջուկային համալսարանում։
Նիստի ընթացքում մասնակիցները Հայաստանում ատոմային էներգետիկայի  հանրայնացման և հասարակական ընկալման ձևավորման պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին։

В Ереване состоялось заседание совместного Координационного комитета по проекту продления срока эксплуатации Армянской АЭС
16 октября состоялось седьмое заседание Совместного Координационного Комитета по проекту продления срока эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС. В совещании приняли участие представители Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Армения, Государственного комитета при правительстве Республики Армения по регулированию ядерной безопасности, Госкорпорации «Росатом», АО «Русатом Сервис», ЗАО «Айкакан атомайин электракаян» (ААЭК), АО «Концерн Росэнергоатом», ЗАО «Арматом», ЗАО «Научно-исследовательский центр ядерной и радиационной безопасности».
Российскую делегацию возглавил первый заместитель Генерального директора – Директор блока по развитию и международному бизнесу Госкорпорации «Росатом» Кирилл Комаров, армянскую – Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Республики Армения Гарегин Баграмян.
Участники заседания обсудили результаты работ за 2018 год, подготовку к выполнению работ в 2019 году, а также план мероприятий по продлению срока действия Межправительственного соглашения о сотрудничестве в продлении срока эксплуатации энергоблока №2 ААЭС. Стороны отметили эффективность уже выполненных работ по модернизации оборудования турбинного зала станции.
Модернизация атомной станции проводится с целью повышения эффективности, экономичности, надежности и других эксплуатационных характеристик энергоблока.
Участники совещания также обсудили двустороннее сотрудничество России и Армении в гуманитарной сфере и подготовке кадров для атомной энергетики. В этом году осуществлён отбор кандидатов из Армении, желающих получить высшее образование в области атомной энергетики в российских вузах по квоте Госкорпорации «Росатом»: 4 кандидата успешно прошли собеседования и зачислены по квоте Росатома в магистратуру МИФИ. Также, по итогам ежегодной Олимпиады по физике и математике среди старшеклассников Армении, победители и призеры получат льготы при поступлении и возможность бесплатного обучения в ведущих технических вузах Российской Федерации, в том числе и Национальном исследовательском ядерном университете «МИФИ».
В ходе заседания участники договорились усилить взаимодействие в формировании общественной приемлемости и популяризации атомной энергетики в Республике Армения.