Պաշտպանները պահանջում են հստակեցնել Մայրապետյանի մեղադրանքն ու ազատ արձակել նրան
Գործարար, Հ2 հեռուստաընկերության սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանի պաշտպանական խումբը մի քանի միջնորդություն է ներկայացրել ՀՀ դատախազություն և նախաքննական մարմին՝ Հատուկ քննչական ծառայություն՝ խնդրելով հստակեցնել Մայրապետյանին առաջադրված մեղադրանքը։
Բացի այդ, փաստաբանները Վերաքննիչ դատարան բողոքարկել են Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը՝ Մայրապետյանին կալանավորելու և նրա նկատմամբ գրավ չկիրառելու մասին։
«Մեզ համար անհասկանալի է մեր պաշտպանյալին առաջադրված մեղադրանքը, դրա համար ներկայացրել ենք միջնորդություն, որպեսզի հստակ լինի մեզ համար», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Մայրապետյանի փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը՝ չհստակեցնելով, թե մասնավորապես ի՞նչ բնույթի միջնորդություններ են դրանք։
Հիշեցնենք՝ Մայրապետյանին մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-311 հոդվածի հատկանիշներով՝ «կաշառք ստանալուն օժանդակելը»։ Օրերս ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը հայտարարել էր, որ գործարարի անվան հետ կապված քրեական գործը վերաբերում է 2008 թվականին։
Դիտարկմանը, թե մեղադրանքը կարծես հասկանալի է՝ կաշառք ստանալուն օժանդակելը, փաստաբանը արձագանքեց. «Չգիտենք՝ ինչու են մեզ հիշել, ով է մեզ հիշել։ Մենք չենք հասկանում, թե ինչի մասին է խոսքը, դրա համար մենք դիմել ենք նախաքննական մարմնին, որ հստակեցնեն մեզ համար»։
Փաստաբանն ասաց, որ Սամվել Մայրապետյանը ծանր հիվանդություն ունի (պանկրեատիիտ) և կալանքի հետ համատեղելի չէ։ Այդ պատճառով փաստաբանները գլխավոր դատախազություն միջնորդություն են ներկայացրել՝ խնդրելով նրա նկատմամբ այլ խափանման միջոց կիրառել։
Սիրունյանը պնդեց, որ իր պաշտպանյալին վերաբերող քրեական գործը ոչ մարտիմեկյան իրադարձությունների և ոչ էլ քաղաքականության հետ կապ չունի։ «Այս քրեական գործը բացարձակ կապ չունի ոչ պոլիտիկայի, ոչ էլ մարտի 1-ի գործի հետ», - ասաց փաստաբանը։

Адвокаты требуют уточнить предъявленное Майрапетяну обвинение и освободить его
Адвокаты предпринимателя, собственника телеканала «Հ2» Самвела Майрапетяна направили несколько ходатайств в генпрокуратуру Армении и орган предварительного следствия – Специальную следственную службу – с просьбой уточнить предъявленное Майрапетяну обвинение.
Кроме того, адвокаты подали апелляционную жалобу в вышестоящую судебную  инстанцию на решение суда общей юрисдикции Еревана об аресте Самвела Майрапетияна и неприменении в его отношении залога.
«Нам непонятно предъявленное нашему подзащитному обвинение, поэтому представили ходатайство, чтобы нам его уточнили», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am адвокат Александр Сирунян, не сообщив, какие конкретно ходатайства были поданы.
Напомним, Специальная следственная служба (ССС) Армении предъявила обвинение Самвелу Майрапетян по признакам статьи 38-311 Уголовного кодекса Армении («пособничество во взяточничестве»). На днях начальник Специальной следственной службы Сасун Хачатрян заявил, что уголовное дело в отношении предпринимателя относится к 2008 году.
На замечание о том, что предъявлено довольно понятное обвинение – пособничество в получении взятки, адвокат ответил: «Мы не знаем, почему вспомнили о нас, кто вспомнил? Мы понимаем, о чем идет речь, поэтому и обратились к следственному органу, чтобы все это уточнили нам».
Адвокат отметил, что Самвел Майрапетян страдает тяжелым заболеванием (панкреатит), которое несовместимо с содержанием под стражей. Именно поэтому адвокаты подали ходатайство об избрании в его отношении другой меры пресечения.
Александр Сирунян вновь подчеркнул, что уголовное дело в отношении его подзащитного совершенно не связано ни с событиями 1 марта, ни с политикой. «Это уголовное дело абсолютно не связано ни с политикой, ни с делом 1 марта», - заявил адвокат.