ԱԱ-2018-ի ազդեցությունը Ռուսաստանի տնտեսության վրա
Ֆուտբոլի 2018 թվականի առաջնությունը Ռուսաստանի տնտեսությունը հարստացրել է լրացուցիչ 952 միլիարդ ռուբլիով, ինչը համապատասխանում է ՀՆԱ-ի մոտ 1 տոկոսին: Այս մասին հայտնել է «Ռուսաստան-2018» կազմկոմիտեն, որը վերլուծել է մունդիալի ազդեցությունը երկրի ֆինանսական ցուցանիշների վրա՝ 2013-2018թթ. ժամանակահատվածում: Հաղորդվում է, որ դրական արդյունքը գրանցվել է ենթակառուցվածքներում ներդրումների և զբոսաշրջային փաթեթների աճի հաշվին:
Ընդ որում, պետությունը մունդիալի կազմակերպման և անցկացման համար ծախսել էր 683 միլիարդ ռուբլի:
Տնտեսական դրական արդյունքն անդրադարձել է նաև ռուսաստանցիների կյանքի վրա: Ընդհանուր առմամբ ստեղծվել է 315 հազար նոր աշխատատեղ:

Как чемпионат мира по футболу повлиял на экономику России
Чемпионат мира по футболу 2018 года принёс экономике России дополнительно 952 млрд рублей, что соответствует примерно 1% ВВП. Об этом сообщил Оргкомитет «Россия-2018», который проанализировал влияние мундиаля на финансовые показатели страны в 2013—2018 годах. В отчёте организации говорится, что положительный эффект достигнут за счёт инвестиций в инфраструктуру и роста турпотока.
При этом за весь период подготовки и проведения мундиаля государством было потрачено 683 млрд рублей.
Положительный экономический эффект от мундиаля сказался и на жизни россиян. Трудовые доходы населения возросли на 459 млрд рублей, при этом удалось создать и поддержать 315 тыс. рабочих мест.