Ռոբերտ Քոչարյանը ստեղծում է ընդդիմադիր կուսակցություն, բայց խորհրդարանական ընտրություններին չի մասնակցի
18/10/2018 12:39
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը РИА Новости-ին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ պատրաստվում է ստեղծել սեփական կուսակցությունը և դառնալ ընդդիմություն:
«Եթե վերադառնում ես քաղաքականություն, ապա այդ մասին պետք է մտածել», - ասել է Ռ. Քոչարյանը`պատասխանելով հարցին, թե մտադի՞ր է արդյոք իր կուսակցությունը ստեղծել:
Նախկին նախագահի խոսքով, կուսակցության անվանումը սկզբունքային չէ:
«Սկզբունքային են այն մոտեցումները որոնք պետք է հարմարեցվեն... Այսօր ընդդիմադիր դաշտում տեսնում եմ լուրջ վակուում և կարծում եմ, որ այն պետք է լրացնել՝ ելնելով երկրի շահերից», - նշել է Քոչարյանը:
Նախկին նախագահը հայտարարել է, որ ինքը բարձր պաշտոն ստանալու որևէ ցանկություն չունի:
«Եթե նման ձգտում լիներ, ապա ես 10 տարի չէի ապրի իմ անձնական կյանքով: Իրավիճակը զարգանում է այնպես, որ իրադրությունը ներքաշում է քեզ գործընթացների մեջ, որից չես կարող խուսափել պարզապես կենսագրության ուժով, բնավորության բնույթով և կյանքի դիրքով», - ընդգծել է նա:
Խոսելով խորհրդարանական առաջիկա ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն չունենալու մասին, Քոչարյանն ընդգծել է, որ պարզապես չի հասցնում:
«Ես անկուսակցական էի: Սա նշանակում է, որ պետք է զրոյից կուսակցություն ստեղծել, այլ ոչ թե վերականգնել այն, ինչ եղել է: Ընդ որում, կցանկանայի ընտրությունների գնալ նոր, թարմացված թիմով: Սովորաբար, ինչպիսին են առաջին քայլերը, երբ ցանկանում ես ստեղծել թիմ: Ուշադրությունը սևեռում ես այն մարդկանց ուղղությամբ, որոնց ճանաչում ես, շփվել և աշխատել ես», - ասել է Քոչարյանը:
Սակայն, ըստ նրա, ներկայիս իրավիճակը հաշվի առնելով, անհրաժեշտ է ներգրավել նոր, տաղանդավոր, երիտասարդ մարդկանց:
«Ինչ-որ մեկին, իհարկե, պետք է ներգրավել հին թիմից, որը դու գիտես, որի հետ աշխատել ես: Սակայն հիմնվել պետք է նոր սերնդի մարդկանց վրա, բայց դա հեշտ չէ անել, ժամանակ է պահանջվում», - հավելել է Քոչարյանը:

Роберт Кочарян создает оппозиционную партию, но в парламентских выборах участвовать не будет
Экс-президент Армении Роберт Кочарян сообщил в интервью РИА Новости, что собирается создать свою партию и уйти в оппозицию.
«Если возвращаешься в политику, то надо об этом думать», - сказал Р.Кочарян, отвечая на вопрос, собирается ли он создавать свою партию.
По словам экс-президента, название партии непринципиально. «Принципиальны те подходы, которые надо адаптировать… Сейчас я вижу в оппозиционном поле очень серьезный вакуум и полагаю, что его следует заполнить в интересах страны», - отметил Кочарян.
Экс-президент заявил, что у него нет стремления занять какую-либо высокую должность.
«Если бы такое стремление было, я бы 10 лет не жил своей частной жизнью. Ситуация развивается таким образом, что обстановка тебя втягивает в процесс, от которого ты не можешь отмахнуться просто в силу биографии, склада характера и жизненной позиции», - подчеркнул он.
Говоря о нежелании участвовать в предстоящих внеочередных парламентских выборах, Кочарян пояснил, что просто не успевает.
«Я был беспартийным. Это означает, что мне надо создавать партию с нуля, а не восстанавливать то, что когда-то было. Причем мне бы хотелось идти на выборы с новой, обновленной командой. Обычно, каковы первые действия, когда хочешь собрать команду? Ты обращаешь свой взор на людей, которых ты знаешь, на окружение, с которым ты общался, работал», - сказал Кочарян.
Однако, по его словам, с учетом сложившейся ситуации надо привлечь новых, талантливых, молодых и энергичных людей.
«Кого-то, конечно, надо привлечь и из старой команды, которую ты знаешь, которая с тобой работала. Но все-таки опираться надо на новое поколение людей, а вот это сделать нелегко, для этого нужно врем», - добавил Кочарян.