Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարության միջև հաստատվել է օպերատիվ կապ. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարության միջև հաստատվել է օպերատիվ կապ, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ադրբեջանական կողմի հետ, ինչպես և պայմանավորվել ենք, հաստատվել է հուսալի օպերատիվ կապ և, կարող ենք ասել, որ փոխադարձաբար տեղեկատվությունը կես ժամվա ընթացքում կհասնի Ադրբեջանի նախագահին, և եթե նրանց կողմից լինի, կհասնի մեզ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Լրագրողների հարցին՝ այսինքն հրադադարի խախտումների դեպքում հնարավոր կլինի՞ ուղղակիորեն կապվել Ադրբեջանի ղեկավարության հետ, Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց դրական, սակայն նշեց, որ յուրաքանչյուր դեպքի համար կապը չի լինելու:
«Այնպես չէ, որ ամեն դեպքի համար կապի մեջ ենք մտնում՝ ըստ անհրաժեշտության», - ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը։
Նրա խոսքով՝ «այս պահին արցախաադրբեջանական շփման գծում իրավիճակն աննախադեպ հանգիստ է և դա ինչ-որ առումով Դուշանբեի համաձայնության արդյունքն է»։

Operative communication established between leaderships of Armenia and Azerbaijan: Nikol Pashinyan
Operative communication has been established between the leaderships of Armenia and Azerbaijan, acting Prime Minister Nikol Pashinyan told the reporters today.
“As we have agreed with the Azerbaijani side a reliable operative communication has been established, and we may say that information reaches Azerbaijani president in about 30 minutes and in case they send it, we get it in the same period of time,” Pashinyan said.
Asked whether in case of ceasefire violation it is possible to directly establish communication with Azerbaijani leadership, Pashinyan gave positive response but added that communication is not being established for each case.
“We are not immediately establishing communication for each case, just in case of urgent necessity,” the acting PM said, adding that the situation on border is calm which is the result of meeting in Dushanbe.