Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարության միջև հաստատվել է օպերատիվ կապ. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարության միջև հաստատվել է օպերատիվ կապ, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ադրբեջանական կողմի հետ, ինչպես և պայմանավորվել ենք, հաստատվել է հուսալի օպերատիվ կապ և, կարող ենք ասել, որ փոխադարձաբար տեղեկատվությունը կես ժամվա ընթացքում կհասնի Ադրբեջանի նախագահին, և եթե նրանց կողմից լինի, կհասնի մեզ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Լրագրողների հարցին՝ այսինքն հրադադարի խախտումների դեպքում հնարավոր կլինի՞ ուղղակիորեն կապվել Ադրբեջանի ղեկավարության հետ, Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց դրական, սակայն նշեց, որ յուրաքանչյուր դեպքի համար կապը չի լինելու:
«Այնպես չէ, որ ամեն դեպքի համար կապի մեջ ենք մտնում՝ ըստ անհրաժեշտության», - ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը։
Նրա խոսքով՝ «այս պահին արցախաադրբեջանական շփման գծում իրավիճակն աննախադեպ հանգիստ է և դա ինչ-որ առումով Դուշանբեի համաձայնության արդյունքն է»։

Между руководством Армении и Азербайджана установилась оперативная связь – Никол Пашинян
Между руководством Армении и Азербайджана установилась оперативная связь, об этом заявил сегодня журналистам и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян.
«С азербайджанской стороной, как и договорились, установилась надежная оперативная связь и можем сказать, что обоюдно информация будет доходить в течение получаса до президента Азербайджана, и с его стороны – до меня», - сказал Никол Пашинян.
Ена вопрос журналистов, то есть в случае нарушения режима прекращения огня можно будет напрямую связаться с руководством Азербайджана, Никол Пашинян ответил положительно, однако отметил, что связь не будет задействована по каждому случаю.
«Не так, что мы будем вступать в связь по каждому случаю – при необходимости», - сказал он.
По его словам, «ситуация на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения в данный момент беспрецедентно спокойная и это в каком-то смысле результат договоренности в Душанбе».