Հազարավոր մարդիկ հրաժեշտ են տվել Կերչի ողբերգության զոհերին
Ղրիմի բնակիչներն ուրբաթ հրաժեշտ են տվել Կերչի պոլիտեխնիկական քոլեջում տեղի ունեցած ողբերգության 17 զոհերի, ևս մի քանիսին հողին կհանձնեն հայրենիքում՝ Ղրիմի թերակղզու սահմաններից դուրս: Առանձին կանցկացվի Վլադիսլավ Ռոսլյակովի հուղարկավորությունը, որը պայթյուն և հրաձգություն էր իրականացրել ուսումնական հաստատությունում:
«Հրաձիգի ազգականները դեռ չեն դիմել (մարմինն ստանալու համար)», - «Интерфакс»-ին ասել է Կերչի վարչակազմի ներկայացուցիչը: Մահացածների հետ հրաժեշտի արարողությունը տեղի է ունեցել Կերչի գլխավոր հրապարակում: Նրանց հրաժեշտ տալու էին եկել քաղաքի հազարավոր բնակիչներ և Ղրիմի ղեկավարության ներկայացուցիչներ՝ հանրապետության ղեկավար Սերգեյ Ակսյոնովը և խորհրդարանի խոսնակ Վլադիմիր Կոնստանտինովը: Սգո ակցիան հեռարձակել են Ղրիմի հեռուստաալիքները:
«Այս ողբերգությունը մեր կյանքը, մեր քաղաքի կյանքը բաժանեց «մինչևի» և «հետոյի»: Այն, ինչը լինելու է «հետո», կախված է մեզանից: Մենք պետք է միավորվենք, օգնենք հարազատներին՝ վերապրելու այս ահավոր ողբերգությունը: Ղրիմցինե՛ր, մենք պետք է միասին լինենք»,-ասել է քաղաքի վարչակազմի ղեկավար Սերգեյ Բորոզդինը:
Ինչպես արդեն հաղորդվել է, չորեքշաբթի 18-ամյա Ռոսլյակովը պայթյուն է իրականացրել եւ հրացանից կրակ բացել պոլիտեխնիկական քոլեջում, ինչից հետո վերջ է տվել իր կյանքին: Զոհվել է 21 մարդ, ներառյալ հրաձիգը: Ղրիմի, Կրասնոդարի երկրամասի և Մոսկվայի հիվանդանոցներում գտնվում են 43 տուժածներ:

Тысячи человек простились с жертвами трагедии в Керчи
Жители Крыма простились в пятницу с 17-ю жертвами керченской трагедии в политехническом колледже, еще нескольких предадут земле на родине - за пределами Крымского полуострова.
Отдельно пройдут похороны Владислава Рослякова, устроившего взрыв и стрельбу в учебном заведении. "Родственники стрелка еще не обратились (за телом)", - сказал "Интерфаксу" представитель администрации Керчи.
Церемония прощения с погибшими проходила на главной площади Керчи. Проводить их в последний путь пришли тысячи жителей города и представители руководства Крыма: глава республики Сергей Аксенов и спикер парламента Владимир Константинов. Траурную акцию транслировали крымские телеканалы.
"Эта трагедия разделила нашу жизнь, жизнь нашего города на "до" и "после". То, что будет "после", - зависит от нас. Мы должны объединиться, помочь родственникам пережить эту страшную трагедию. Керчане, мы должны быть вместе", - сказал глава администрации города Сергей Бороздин.
Как сообщалось, 17 октября 18-летний Росляков устроил взрыв и открыл стрельбу из ружья в политехе, после чего покончил с собой. Погиб 21 человек, включая самого стрелка. В больницах Крыма, Краснодарского края и Москвы находятся 43 пострадавших.
Первоначально уголовное дело было возбуждено по статье "теракт", но позже его переквалифицировали на статью "убийство".