«Սասնա Ծռեր» կուսակցությունը կմասնակցի խորհրդարանական ընտրություններին, հստակ է. Վարուժան Ավետիսյան
«Սասնա Ծռեր» կուսակցությունը կմասնակցի դեկտեմբերին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց կուսակցության համահիմնադիր Վարուժան Ավետիսյանը։
«Մասնակցության որոշումն արդեն կա, ձևաչափը դեռ պարզ չէ», - նշեց Վարուժան Ավետիսյանը։
Ինչ վերաբերում է մասնակցության ձևաչափին, Ավետիսյանն ասաց, որ բոլոր տարբերակներն էլ հնարավոր են, սակայն դեռ որոշված չէ, ընթացքը ցույց կտա։
Մամուլում այսօր հրապարակում կար, որ արտախորհրդարանական ուժերի հետ կոնսոլիդացիայի մտադրություն ունեցող Գագիկ Ծառուկյանի թիմում հակված են «Սասնա ծռերի» հետ համատեղ մասնակցել ընտրություններին։
Վարուժան Ավետիսյանն ասաց, որ նման որոշում չկա։
Թե ով կգլխավորի նախընտրական ցուցակը և նմանատիպ այլ հարցերն էլ, Վ. Ավետիսյանի խոսքով՝ ընթացքում կորոշվեն։
«Եթե ֆորսմաժորային իրավիճակներ չլինեն և բոլոր քաղաքական ուժերին չստիպեն կոնսոլիդացված ձևաչափով աշխատելու, ապա «Սասնա Ծռեր» կուսակցությունը հանդես է գալու իր ծրագրով և նպատակներով և չի հարելու որևէ կողմին», - ասաց Վ. Ավետիսյանը։
Դիտարկմանը, թե ինչպես է գնահատում իրավիճակը, երբ իշխանության ներկայացուցիչները խորհրդարանական ուժերին սպառնում են, որ վարչապետի սեփական թեկնածու առաջադրելու դեպքում կկրկնվի այն, ինչ տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 2-ին Բաղրամյան պողոտայում, Վարուժան Ավետիսյանն արձագանքեց.
«Այդ հարցով առաջին հերթին ժողովուրդն է սպառնում, մենք էլ ժողովրդի մի մասն ենք, այդ թվում նաև՝ կառավարությունը։ Այո՛, պետք է սպառնալ և պետք է հասկացնել, թե ով է երկրի իրական տերը»։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե կուսակցության համար որ տարբերակն է ձեռնտու. ընտրություններին գնալ ընտրական նոր, թե հին օրենսգրքով, Վ.Ավետիսյանը պատասխանեց, թե առաջարկվող նոր փոփոխություններն ավելի հարմար են։
«Չնայած, մենք ավելի արմատական փոփոխություններ էինք ակնկալում, բայց այս պահին եղածի մեջ ընտրություն կատարելու դեպքում, բնականաբար, նոր փոփոխությունները», - նկատեց Վարուժան Ավետիսյանը։

Sasna Tsrer party to participate in snap parliamentary elections
Sasna Tsrer party will participate in the parliamentary elections in December, co-founder of the party Varuzhan Avetisyan said, speaking to Aysor.am.
“The decision on participation has already been made but the format of participation is not clear yet,” Varuzhan Avetisyan said, adding that all the options are possible but nothing is decided yet.
As to the media publications about possible formation of bloc with PAP, Avetisyan said there is no such decision.
Avetisyan also said no decision has been made who will top the list. He noted that the issues will be discussed in the process.
“If no force majeure situations are registered with all the political forces forced to work in consolidated format, Sasna Tsrer party will come up with its program and goals and will not join any force,” Avetisyan said.
As to how they treat the threats to conduct another October 2 [mass rally] if parliamentary forces nominate prime ministerial candidate , Avetisyan said, “This threat comes first of all from people, we are part of the people too. Yes, we believe that it is right to threat, we must make clear for them who is the real owner of the country.”
Asked with what Electoral Code the party would like to participate in the elections, Avetisyan said that the offered amendments are more convenient.
“Though we expected more radical changes but if to choose between the two, naturally the new amendments are better,” Avetisyan said.