Տանզանիայում առևանգված միլիարդատերը տուն է վերադարձել
Աֆրիկայում ամենաերիտասարդ և Տանզանիայում միակ միլիարդատերը՝ 43-ամյա Մուհամմեդ Դևջին, ում առեւանգել էին անցած շաբաթ, տուն է վերադարձել, հայտնում է Reuters-ը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Տանզանիայի տնտեսական մայրաքաղաք Դար էս Սալամում դիմակավորված մարդիկ տղամարդուն ուժով նստեցրել էին ավտոմեքենայի մեջ և տարել անհայտ ուղղությամբ:
«Ես ողջ եւ առողջ տուն եմ վերադարձել»,- հայտարարել է նա: Նրա հայտարարությունը տարածել է MeTL Group կոնգլոմերատը: Երկրի փոխնագահի գրասենյակի միավորված պետության եւ շրջակա միջավայրի պաշտպանության հարցերով նախարար Ջանուարի Մաքամբայի փոխանցմամբ՝ առեւանգողները շաբաթ առավոտյան Դեւջիին մեքենայից իջեցրել են դաշտում: Նրան ազատելու այլ մանրամասներ,  նաև առևանգողների դրդապատճառների մասին չի հաղորդվում:
Ըստ Forbes ամսագրի՝ Դևջիի կարողությունը գնահատվում է 1,5 մլրդ դոլար: Նա հայտնի է նրանով, որ ծնողներից ժառանգած մեծածախ առեւտրի ֆիրման վերածել է ամբողջ Աֆրիկայում գործող կոնգլոմերատի՝ MeTL Group, որը զբաղվում է տեքստիլ արտադրությամբ, ալյուրի աղացման գործով, ոչ ալկոհոլային ըմպելիքների արտադրությամբ:

Похищенный в Танзании миллиардер вернулся домой
Самый молодой в Африке и единственный в Танзании миллиардер, 43-летний Мухаммед Девджи, похищенный на прошлой неделе, вернулся домой. Об этом сообщило в субботу агентство Reuters.
Ранее сообщалось, что мужчина был силой усажен в автомобиль в Дар-эс-Саламе (экономической столице Танзании) и увезен в неизвестном направлении людьми в масках.
"Я вернулся домой в целости и сохранности", - цитирует агентство его заявление, распространенное конгломератом MeTL Group. По словам министра, в канцелярии вице-президента по делам объединенного государства и защиты окружающей среды Джануари Макамбы, которые приводит Reuters, похитители высадили Девджи из машины в поле в субботу утром. Других подробностей освобождения, а также информации о мотивах злоумышленников, не сообщается.
По данным журнала Forbes, состояние Девджи оценивается в $1,5 млрд. Он известен тем, что превратил унаследованную от родителей фирму по оптовой торговле в действующий по всей Африке конгломерат - MeTL Group, занимающийся текстильным производством, мукомольным делом, производством безалкогольных напитков.
В 2016 году Девджи пообещал направлять не менее половины личных средств на нужды благотворительности.