Նիկոլ Փաշինյանը, ընտրություների ժամկետներն անսպասելիորեն դեկտեմբեր բերելով, էապես մեծացրեց սաբոտաժի հնարավորությունը. Իոաննիսյան
22/10/2018 19:17
Ընտրական օրենսգրքի տապալման մեղավորը ոչ միայն ՀՀԿ-ն ու «թեթևակի» սաբոտաժ արած ԲՀԿ-ն ու ՀՅԴ-ն են, այլև գործադիր իշխանությունը, գրել է Կառավարության ԸՕ հանձնաժողովի քարտուղար Դանիել Իոաննիսյանը։
«Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը, ընտրություների ժամկետներն անսպասելիորեն դեկտեմբեր բերելով, էապես մեծացրեց սաբոտաժի հնարավորությունը:
Ընտրություններից առաջ ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումը Նիկոլ Փաշինյանի առանցքային խոստումներից էր, և չէր կարելի օրենսգիրքը չփոխած սկսել ընտրությունների պրոցեսը: Այդ դեպքում ԱԺ-ի վրա հանրային ճնշման հնարավորություն կունենայինք, եթե սենց սաբոտաժ արվեր:

Nikol Pashinyan increased possibility of sabotage by setting elections for December: Daniel Ioannisyan
22/10/2018 19:36
The guilty of failure of Electoral Code is not just the Republican party and PAP and ARF-D who “slightly” sabotaged the voting but the executive power, secretary of the government’s Electoral Code commission Daniel Ioannisyan wrote.
“Nikol Pashinyan increased the possibility of sabotage by setting the snap parliamentary elections for December. The reforms in the Electoral Code before the conduction of snap parliamentary elections were among the key promises made by Nikol Pashinyan, and he should not have started election process without the changed Electoral Code. In such case there would have been an opportunity for public pressure on the NA in case of such sabotage. I hope it is still possible to save the situation and change the Electoral Code,” Ioanissyan wrote.