Վարչապետի թեկնածու առաջադրելու տեսքով անակնկալներ չեն սպասվում. Արփինե Հովհաննիսյան (Տեսանյութ)
Վարչապետի թեկնածու առաջադրելու հարցում ՀՀԿ-ն որևէ անակնկալ չի պատրաստվում մատուցել, լրագրողներին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը։
Դիտարկմանը, թե արդյոք անհրաժեշտ է հրավիրել նիստ այն դեպքում, երբ ոչ մի խմբակցություն թեկնածու չի առաջադրում, Հովհաննիսյանն ասաց.
«Նիստ պետք է գումարվի ցանկացած դեպքում։ Սա իրավունքի ուժով գումարվող հատուկ նիստ է, որը պետք է հրավիրվի։ Մնացած ձևակերպումների հետ կապված՝ այս պահին, որպես ՀՀԿ ներկայացուցիչ, չեմ ուզում ինչ-որ վերաբերմունք կանխորոշել», - նշեց Հովհաննիսյանը։
Նա ասաց, որ այս պահին կառավարության ներկայացուցիչների միջև ևս կա անհամաձայնություն առ այն, թե ինչպես անցկացնել արտահերթ ընտրությունները, քանի որ կա անհամաձայնություն «քվեարկություն» տերմինի հետ կապված։
Արփինե Հովհաննիսյանը նկատեց, որ կա երկու տարբերակ՝ Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրել ու հետո ենթադրել, որ կլինի քվեարկություն, որտեղ նա չի ընտրվի, կամ էլ որևէ քաղաքաակն ուժ որևէ թեկնածուի չի առաջադրի։
«Մեկնաբանությունը սահմանադրականության տիրույթում է, թող կառավարությունն ինքը որոշի», - ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե ՀՀԿ-ն կանի՞ այնպես, ինչպես որոշի կառավարությունը, Ա. Հովհաննիսյանն արձագանքեց. «Ես, որպես ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցի, կհետևեմ կուսակցության դիրքորոշմանը։ Ինչպես արդեն ասացի, անակնկալներ թեկնածու առաջադրելու տեսքով, բնականաբար, չեն սպասվում» ։

Republican party is not going to make any surprises regarding nomination of prime ministerial candidate, NA vice speaker Arpine Hovhannisyan told the reporters today.
As to the observation about the necessity of conduction session in case no nominations are planned, Hovhannisyan said sessions should be convened in any case.
She stressed that as of the moment there are disagreements between the government representatives on how to conduct elections. She said the disagreement relates to “voting” term.
Arpine Hovhannisyan said that there are two options – nomination of Nikol Pashinyan’s candidacy and waiting for a voting during which he is not elected or no nominations by political forces.
“The interpretation is in the domain of constitutionality, let the government decide itself,” she said.
As to whether the Republican party will do as government decides, vice speaker said as a representative of the Republican faction she will follow her party’s position. “As I have already stated no surprise nominations are expected,” she stressed.