Մեզ հետ ուլտիմատումներով պետք չի խոսել, սա է Դաշնակցության տեսակը. Արմեն Ռուստամյան (Տեսանյութ)
ԱԺ Դաշնակցություն խմբակցությունը չի միացել Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի քննարկման համար ԱԺ արտահերթ նիստ գումարելու համար «Ելք» և «Ծառուկյան» խմբակցության նախաձեռնած ստորագրահավաքին, քանի որ նրանց մի քանի առաջարկություն չի ընդունվել, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ Դաշնակցություն խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը։
«Մենք այդ նախագծի հետ համահեղինակություն չունեինք, իսկ եթե ստորագրում ես, նշանակում է համահեղինակ ես, իսկ եթե համահեղինակ ես, ապա առնվազն քո ասածներից որևէ բան պետք է ընդունվի, որ համահեղինակ լինես։ Մենք երեք առաջարկ ենք արել, որոնցից ամեն մեկը մյուսից լավն էր, ինչո՞ւ պետք է ստորագրահավաքի նախաձեռնությանը միանամ», - ասաց Ռուստամյանը։
Եթե, այդուհանդերձ, հարցը հասնի Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի քվեարկությանը, ապա, Ռուստամյանի խոսքով, իրենք կողմ կլինեն։
«Եթե մեզ հետ որևէ բան չեն համաձայնեցնում, մենք չենք միանում այդ նախաձեռնություններին։ Սա է Դաշնակցության տեսակը և այդ տեսակի հետ պետք է հաշվի նստել: Մեզ հետ ուլտիմատումներով, վերջնագրերով, վախեցնելով չի ստացվի», - նշեց Արմեն Ռուստամյանը։
Դիտարկմանը, թե Դաշնակցությունը մի տեսակ նեղացած է, պատգամավորը արձագանքեց. «Նեղացած չենք, էդ ուրիշներն են որոշել, որ Դաշնակցության հետ կարելի է էդ լեզվով խոսել։ Ում հետ ուզեն, կարող են խոսել, մեզ հետ էլ են փորձել խոսել, չի ստացվել։ Մեր բոլոր իշխանությունների ճակատագիրը թող չփորձեն կրկնել այս իշխանությունները։ Բոլորին թվում էր, թե Դաշնակցությունը բոլորի հետ, իշխանությունների հետ հենց տեղ լինի, մտնում է, բա ինչի՞ հիմա դրա մասին չեն խոսում։ Մենք տեսակետ ունենք, ու դա էլ պնդում ենք»։

Армен Рустамян: С нами нельзя говорить на языке ультиматумов, угроз – такова позиция АРФД
АРФ «Дашнакцутюн не присоединилась к инициированному парламентскими фракциями «Елк» и «Блок Царукян» сбору подписей с целью проведения внеочередного заседания парламента для обсуждения изменений в Избирательный кодекс, поскольку предложения АРФД не были приняты, заявил сегодня на брифинге руководитель фракции АРФД Армен Рустамян.
«У нас нет соавторства в этом законопроекте, а если подписываешь, значит, ты соавтор, а если соавтор, то как минимум что-то из сказанного тобой должно быть принято, чтобы быть соавтором. Мы внесли три предложения, одно лучше другого, но они не были приняты. Так почему должны были присоединиться к инициативе по сбору подписей?» - сказал Армен Рустамян.
Если, тем не менее, вопрос дойдет до голосования по поправкам в Избирательный кодекс, то, по словам Армена Рустамяна, они проголосуют за его принятие.
«Если с нами что-то не согласуют, мы не присоединяемся к этой инициативе. Такова позиция АРФД и с этим нужно считаться. С нами нельзя говорить на языке ультиматумов, угроз», - отметил депутат.
На вопрос АРФД на что-то обижена, Армен Рустамян ответил: «Нет, мы не обижены. Это другие решили, что с АРФ «Дашнакцутюн» можно говорить на таком языке. Могут говорить так, с кем хотят, и с нами пытались, но не получилось. Пусть эти власти не пытаются повторить судьбу всех наших предыдущих властей. Всем кажется, что АРФД со всеми властями сотрудничает, но почему это происходит, сейчас не говорят. У нас есть своя точка зрения, и мы ее отстаиваем».