Հայաստանը շատ կարևոր է կամուրջ է ԵԱՏՄ-Իրան հարաբերություններում. Վերոնիկա Նիկիշինա
Հայաստանը շատ կարևոր է կամուրջ է ԵԱՏՄ-Իրան հարաբերություններում, այսօր «Եվրասիական շաբաթ» միջազգային ֆորումի ամփոփիչ ասուլիսին ասաց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով նախարար Վերոնիկա Նիկիշինան:
Նա ընդգծեց՝ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ միակ երկիրն է, որը ցամաքային սահման ունի Իրանի հետ:
«Հայաստանը շատ կարևոր կամուրջ է գործնականում աշխատացնելու համար Իրանի հետ մեր ունեցած համաձայնագրերը», - ասաց Վ. Նիկիշինան:
Նա նշեց, որ ԵԱՏՄ-ում ունեն ոչ ֆորմալ համաձայնություն, ըստ որի ամեն երկիր համակարգում է որևէ ուղղությամբ բանակցությունները՝ նշելով, որ Իրանի հետ բանակցությունները համակարգում էր հենց Հայաստանը:
«Հայաստանն էր համակարգում Իրանի հետ բանակցությունները, որոնք մենք բավականին արագ ու հաջող ավարտեցինք», - ասաց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով նախարարը:
Նա հիշեցրեց, որ այժմ էլ Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնել համակարգել բանակցությունները Եգիպտոսի հետ:
Նշենք, որ այդ մասին նախօրեին «Եվրասիական շաբաթ» ֆորումի իր բացման խոսքում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:

Armenia is very important bridge in EAEU-Iran relations, Veronika Nikishina, Minister in charge of Trade of the EAEC, said at a concluding press conference of the Eurasian Week international forum in Yerevan today.
She stressed that Armenia is the only EAEU member state having land border with Iran.
“Armenia is very important bridge for practical implementation of our agreements with Iran,” she said.
She noted that there is a non-formal agreement inside the organization, according to which each country coordinates negotiations in certain direction. As to Armenia, it coordinated negotiations with Iran.
“Armenia was coordinating negotiations with Iran and we successfully accomplished them in time,” the minister said, reminding that currently Armenia has expressed readiness to coordinate negotiations with Egypt.
It was stated by Armenia's PM Nikol Pashinyan at the Eurasian Week forum’s opening speech on october 22.