Ռուսաստանի աջակցությամբ Հայաստանը կվերականգնի հաշվողական տեխնիկայի ու սարքաշինության ոլորտում լիդերի ֆունկցիան. ՌԴ նախագահի խորհրդական (Տեսանյութ)
23/10/2018 13:17
Ստեղծելով ընդհանուր շուկա, մենք այժմ պետք է հոգ տանենք, որ այդ շուկայում լինեն ոչ միայն հումքային ապրանքներն, այլև՝ բարձր տեխնոլոգիական, այսօր Երևանում անցկացվող «Եվրասիական շաբաթ» միջազգային ֆորումի շրջանակներում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՌԴ նախագահի խորհրդական Սերգեյ Գլազևը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը համարվում է հետխորհրդային տարածքի զարգացած պետություն, որտեղ տասնամյակների ընթացքում ստեղծվում էր սարքաշինության, հաշվողական տեխնիկայի, բարձրտեխնոլոգիական մեքենաշինության բազա։
«Հայաստանի այս մասնագիտացումն այսօր վերականգնվում է։ Հայկական ընկերություններն ակտիվորեն համագործակցում են «Ռոստեխ» կորպորացիայի հետ։ Եվրասիական միության հսկայական շուկան հսկայական հնարավորություններ կտա հայկական տնտեսության զարգացման համար», - նշել է Ս. Գլազևը։
Նա հաստատել է, որ քննարկվում են կոնկրետ նախագծեր։
«Այստեղ են «Ռոստեխ»-ի, Արդյունաբերության հիմնադրամի ներկայացուցիչներ, ովքեր խնդիր ունեն ընդլայնել համագործակցություն ու վերականգնել հայկական տնտեսության համար ավանդական՝ հաշվողական տեխնիկայի ու սարքաշինության ոլորտում լիդերի ֆունկցիան», - նշեց Գլազևը։

При содействии России Армения восстановит сферу приборостроения и вычислительной техники – Глазьев (Видео)
23/10/2018 13:03
Создав общий рынок, мы теперь должны позаботиться о том, чтобы на этом общем рынке были не только сырьевые товары, но и высокотехнологичные, заявил советник президента России Сергей Глазьев журналистам на форуме «Евразийская неделя» в Ереване.
По его словам, Армения считается высокоразвитой страной постсоветского пространства, где многими десятилетиями создавалась база приборостроения, вычислительной техники, сложного высокотехнологического машиностроения.
«Эта специализация Армении сегодня восстанавливается. Идет активное сотрудничество армянских предприятий с корпорацией Ростех. Огромный рынок евразийского союза даст огромные возможности для подъема армянской экономики», - отметил С.Глазьев.
Он подтвердил, что рассматриваются конкретные проекты.
«Сюда приехали представители Ростеха, Фонда промышленности с задачей расширять кооперацию и восстанавливать традиционную для армянкой экономики функцию – лидера приборостроения и вычислительной техники», - отметил С.Глазьев.