Հայաստանը շատ կարևոր է կամուրջ է ԵԱՏՄ-Իրան հարաբերություններում. Վերոնիկա Նիկիշինա
Հայաստանը շատ կարևոր է կամուրջ է ԵԱՏՄ-Իրան հարաբերություններում, այսօր «Եվրասիական շաբաթ» միջազգային ֆորումի ամփոփիչ ասուլիսին ասաց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով նախարար Վերոնիկա Նիկիշինան:
Նա ընդգծեց՝ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ միակ երկիրն է, որը ցամաքային սահման ունի Իրանի հետ:
«Հայաստանը շատ կարևոր կամուրջ է գործնականում աշխատացնելու համար Իրանի հետ մեր ունեցած համաձայնագրերը», - ասաց Վ. Նիկիշինան:
Նա նշեց, որ ԵԱՏՄ-ում ունեն ոչ ֆորմալ համաձայնություն, ըստ որի ամեն երկիր համակարգում է որևէ ուղղությամբ բանակցությունները՝ նշելով, որ Իրանի հետ բանակցությունները համակարգում էր հենց Հայաստանը:
«Հայաստանն էր համակարգում Իրանի հետ բանակցությունները, որոնք մենք բավականին արագ ու հաջող ավարտեցինք», - ասաց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով նախարարը:
Նա հիշեցրեց, որ այժմ էլ Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնել համակարգել բանակցությունները Եգիպտոսի հետ:
Նշենք, որ այդ մասին նախօրեին «Եվրասիական շաբաթ» ֆորումի իր բացման խոսքում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:

Вероника Никишина: Армения – очень важный мост в отношениях между ЕАЭС и Ираном
Армения – очень важный мост в отношениях между ЕАЭС и Ираном, заявила сегодня член Коллегии (министр) по торговле Евразийской экономической комиссии Вероника Никишина на пресс-конференции по итогам форума «Евразийская неделя» в Ереване.
Она отметила, что Армения – единственная страна ЕАЭС, имеющая сухопутную границу с Ираном.
«Армения – очень важный мост для практической реализации нашего соглашения с Ираном», - сказала В.Никишина
Она заявила, что в ЕАЭС есть неформальное договоренность о том, что каждая страна координирует переговоры в каком-то направлении и переговоры с Ираном о создании зоны свободной торговли координировала Армения.
«Армения координировала переговоры с Ираном, которые мы завершили достаточно быстро и успешно», - отметила Вероника Никишина.
Она напомнила о том, что сейчас Армения выразила готовность координировать переговоры с Египтом.
Отметим, об этом накануне заявил и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян в своем выступлении на открытии форума «Евразийская неделя» в Ереване.