Հայաստանը պետք է ռուսական գազի դիմաց վճարի ռուբլով, այլ ոչ թե՝ դոլարով. ՌԴ նախագահի խորհրդական (Տեսանյութ)
23/10/2018 17:00
Ռուսաստանի դեմ գործող ֆինանսական պատժամիջոցների պայմաններում անհրաժեշտ է, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը բնական գազի մատակարարման ժամանակ վճարումներն իրականացնեն ազգային արժույթով, այս մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի խորհրդական Սերգեյ Գլազևը:
«Ռուսաստանը չի կարող իրեն թույլ տալ Հայաստանի և ԵԱՏՄ-ի երկրների հետ վճարումներում դոլարի օգտագործումը: Դոլարը դարձել է թունավոր արժույթ: Մեր հարաբերություններում դոլարի ցանկացած օգտագործումը հղի է քաղաքական ռիսկերով», - ասել է նա:
Ս.Գլազևի խոսքով՝ ազգային արժույթով վճարումներին անցնելու ժամկետը կախված է պայմանագրային պարտավորություններից և գործընկերների բարի կամքի դրսևորումից:
«Նրանք պետք է վերանայեն պայմանագրային պարտավորությունները և փոփոխեն ոչ միայն վճարման արժույթը, այլև վերանայեն գնագոյացման պայմանները», - նշել է նա:

Армения должна расплачиваться за российских газ в рублях, а не долларах – советник президента РФ (Видео)
23/10/2018 16:29
В условиях финансовых санкций, которые действуют против России, необходимо, чтобы Армения и Россия перешли на расчеты в национальной валюте при поставке природного газа. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил советник президента России Сергей Глазьев.
«Россия не может себе позволить использовать доллар в расчетах с Арменией и странами ЕАЭС.  Доллар стал токсичной валютой. Любое использование доллара в наших отношениях чревато политическими рисками», - сказал он.
По словам С.Глазьева, сроки перехода на расчеты в национальной валюте зависят от контрактных обязательств и доброй воли партнеров.
«Они должны пересмотреть контрактные обязательства и переписать не только валюту платежа, но и пересмотреть условия ценообразования», - отметил он.