Արմեն Սարգսյանի ուղերձը՝ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանին. Ներումը գալիս է ճանաչումից հետո
Շվեյցարիայի  հանրային հեռուստառադիոընկերությունը (RTS)  հատվածներ է հրապարակել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հարցազրույցից:
Նոյեմբերի 11-ի արարողություններին ընդառաջ, երբ բազմաթիվ երկրներում կնշվի Առաջին աշխարհամարտի  ավարտի 100-ամյակը, Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ այդ իրադարձությունն առիթ կհանդիսանա «ճանաչելու» կամ «հիշելու 1915-1916-ին հայերի կրած ցեղասպանությունը»:  «Ես չգիտեմ, թե ինչպես կարելի է խոսել Առաջին համաշխարհային պատերազմի մասին՝ առանց անդրադառնալու այն ողբերգությանը, որ տեղի է ունեցել շուրջ 105 տարի առաջ և առանց խոսելու ցեղասպանության մասին: Երկրների ղեկավարների կողմից ճանաչումը կամ կոչը բարձր կգնահատվի իմ կողմից, Հայաստանի և ամբողջ հայ ժողովրդի կողմից», - RTS-ին ասել է Արմեն Սարգսյանը:
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը պարզապես մի ողբերգության ճանաչում չէ, որը վերաբերում է մեկ ժողովրդի: Նախ և առաջ դա 20-րդ առաջին, ամենամեծ ցեղասպանությունն է: Քանի որ այն չկանխվեց, ճանաչում ու դատապարտում չունեցավ, հետագայում ևս 20-րդ դարում ցեղասպանությունները կրկնվեցին», - շարունակել է նախագահը:
Ուղերձ Էրդողանին. «Ներումը գալիս է ճանաչումից հետո»
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին իր ուղերձի վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝ Արմեն Սարգսյանն ասել է, թե պատրաստ է երկխոսության և հղում է արել իր քրիստոնեական համոզմունքներին: Նա չի բացառել, որ մի օր ներում կլինի, սակայն «ներումը գալիս է ճանաչումից հետո»: Նրա համոզմամբ՝ այդ ճանաչումը պատմական ավելի լայն ընդգրկում կունենա, քանի որ հայոց ցեղասպանությունը «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր»:
«Ես նախ և առաջ կասեի Էրդողանին. «Բարի լույս, պարոն նախագահ: Կարծում եմ՝ մենք միասին քննարկելու հարց ունենք: Դու Թուրքիայի նախագահն ես, իսկ ես՝ Հայաստանի: Իմ ընտանիքը, իմ նախնիները Էրզրումից, Վանից ու Բիթլիսից են: Իմ հին ընտանիքը պատմություն ունի: Ինչո՞ւ չխոսենք Թուրքիայի ու Հայաստանի միջև հարաբերությունների մասին, ինչո՞ւ չխոսենք մեր անձնական պատմությունների մասին: Մենք պետք է խոսենք ոչ միայն պատմության, այլև ապագայի մասին՝ քո ու իմ երեխաների, թոռների ապագայի, մեր երկու ժողովուրդների մասին»: Ես քրիստոնյա եմ: Քրիստոնեությունը սովորեցնում է, որ միշտ կա ներելու հնարավորություն, սակայն ներողամտությունը կարող է միայն հաջորդել ճանաչմանը», - ասել է նախագահ Սարգսյանը:

Armen Sarkissian’s message to President of Turkey - Forgiveness comes after recognition
Swiss Public TV (RTS) has published extracts from interview with Armenia’s President Armen Sarkissian who is in Switzerland on a working visit.
Speaking about the upcoming events on November 11 when a number of countries will be celebrating the 100th anniversary of the end of the World War I, Armenian President Armen Sarkissian expressed hope that these events will be an occasion to “recognize” or "remember the 1915-1916 Armenian Genocide".
“I do not know how we can speak about the First World War without mentioning the tragedy that happened with Armenian nation about 105 years ago and without speaking about genocide. And recognition by the heads of states or remembering by heads of states will be highly appreciated by me, by state of Armenia and the Armenian nation,” Sarkissian told RTS.
“The recognition of the Armenian Genocide is not a recognition of a tragedy of one nation only. First of all it was the first and the biggest genocide of the 20th century, and because it was not prevented, recognized and condemned further genocides occurred in the 20th century including Holocaust,” the president continued.
As to what the President of Armenia will say to his Turkish counterpart, Armen Sarkissian said that he is ready for dialogue and did not exclude the possibility of forgiveness but “this forgiveness comes only after recognition.”
“I will first of all say, “Good morning, Mr President. I think we have an issue to discuss together. You are the President of Turkey, I am the President of Armenia. My family, my grandparents are from Erzrum, Van and Bitlis and there is a history behind my old family. Why will not we start talking about relations between Armenia and Turkey? Why will not we start talking about our individual stories? We have to speak about the future of your children, my children. I am a Christian. The Christianity teaches that there is always a possibility to forgive but forgiveness comes after recognition”,” President Sarkissian said.