Ես առաջադրվել եմ ոչ թե ընտրվելու, այլ չընտրվելու համար. Նիկոլ Փաշինյան
Այսօր առավոտյան մեկնարկած ԱԺ հերթական նիստում «Ելք» խմբակցության ղեկավար Լենա Նազարյանը պաշտոնապես ներկայացրեց, որ իրենք վարչապետի ընտրություններում առաջադրել են Նիկոլ Փաշինյանին։
«Այս ամենն արվում է, որպեսզի ապահովվի Սահմանդրությամբ պահանջվող ընթացակարգը։ Թեկնածուի գործունեությունը ներկայացնելու անհրաժեշտություն չեմ տեսնում, քանի որ այն բոլորին քաջ ծանոթ է», - հայտարարեց Լենա Նազարյանը։ Նրան հարցեր չեղան, և ԱԺ նիստը վարող ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ամբիոնի մոտ հրավիրեց վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանին։
«Իմ առաջադրումը, որպես վարչապետի թեկնածու, կրում է ֆորմալ բնույթ։ Ես առաջադրվել եմ ոչ թե ընտրվելու, այլ՝ չընտրվելու համար։ Առաջադրման իմաստը առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների լեգիտիմությունն ապահովելն է, դրա համար իրավական սողանցքները բացառելն է։ Միանշանակ է ու աներկբա, որ առաջիկա դեկտեմբերին ունենալու ենք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք լինելու են հեղափոխության վերջնական հաղթանակը», - իր ելույթի սկզբում հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա ասաց, որ ծրագրային ելույթ չի ունենալու, այլ ներկայացնելու է վերջին հինգ ամիսների ընթացքում Հայաստանում ստեղծված քաղաքական իրավիճակը։

Никол Пашинян: Я выдвинулся не для того, чтобы быть избран, а чтобы не быть избран
На стартовавшем сегодня утром очередном заседании Национального Собрания Армении руководитель фракции «Елк» Лена Назарян официально представила кандидата в премьер-министры от фракции Никола Пашиняна.
«Все это делается, чтобы обеспечить процедуру, которая требуется Конституцией Армении. Не вижу необходимости представлять деятельность кандидата, поскольку она всем хорошо известна», - заявила Лена Назарян. После этого председатель парламента Ара Баблоян пригласил к трибуне кандидата в премьер-министры Никола Пашиняна.
«Мое выдвижение в качестве премьера носит формальный характер. Я выдвинулся не для того, чтобы быть избран, а чтобы не быть избран. Смысл выдвижения – в обеспечении легитимности предстоящих парламентских выборов, исключении каких-либо правовых пробелов. Однозначно и бесспорно, что в декабре состояться внеочередные парламентские выборы, которые станут окончательной победой революции», - заявил в своем выступлении Никол Пашинян.
Он отметил, что его выступление не будет программным, он просто представит создавшуюся в течение последних пяти месяцев политическую ситуацию в Армении.