«Հրապարակ». ՀՀԿ-ն փորձելու է դառնալ ընդդիմադիր կենտրոն
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Այս օրերին ՀՀԿ-ն, մասնավորապես պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանը, «նոն-ստոպ» հանդիպումների մեջ է ՀՀԿ տարածքային ակտիվի, որոշ անհատների և երիտթևերի հետ։ Քննարկվում է «ինչպես, ումով ընտրությունների գնալ» առաջարկը փաթեթով ԳՄ-ին, Սերժ Սարգսյանին ներկայացնելու համար։
ՀՀԿ կորիզն ուզում է, որ ցուցակը ղեկավարի Վիգեն Սարգսյանը, սակայն այլ տարբերակներ էլ են քննարկում, օրինակ՝ եթե Կարեն Կարապետյանը (Տաշիրի) համաձայնի, սակայն Կարապետյանները հակված չեն մասնակցելու։ Հարցին՝ իմաստ ունե՞ր բոյկոտել նոր Ընտրական օրենսգիրքը, երբ այն նախատեսում է 4 քաղաքական ուժի ներկայություն ԱԺ-ում, 4-րդ ուժի համար 2 տոկոսի բոնուս, հին օրենքով դուք պետք է հավաքեք 7 տոկոս (որպես դաշինք), նորով՝ 5։ Ռեյտինգայինի մասով էլ գաղտնիք չէ, որ ձեր ռեյտինգայիններն այլևս ՔՊ-ի օգտին են աշխատելու, և տեսակետ կա, որ ՀՀԿ-ն առհասարակ պառլամենտ մտնելու խնդիր է ունենալու։
ՀՀԿ մեր աղբյուրը պատասխանեց․ «Խնդիրը 5 կամ 7 տոկոս նվազագույն շեմը հաղթահարելը չէ։ Եթե որոշենք մասնակցել ընտրություններին, ապա կդնենք ավելի բարձր շեմ, ընդ որում՝ մենք ոչ թե շեմի կամ տոկոսի համար ենք մտնելու պայքարի մեջ, այլ փորձելու ենք դառնալ ընդդիմադիր կենտրոն, ինչը, հավատացեք, մեզ մոտ կստացվի»»։

Harparak: Republican party aims at becoming opposition center in the NA
Hraparak paper writes that during these days former defense minister Vigen Sargsyan is in “non-stop” meetings with the Republican party’s territorial active, individuals, youth wings. He is discussing the issue on how, with who to participate in the upcoming elections. He is to submit proposals at the Executive Body’s session to be chaired by Serzh Sargsyan.
The paper says the core of the party wants the list be headed by Vigen Sargsyan but other options like the list being headed by Karen Karapetyan are also being discussed.
Asked about the reason of boycotting the new Electoral Code which creates more favorable conditions for the forces, paper’s Republican source said that the issue is not in overcoming 5 or 7% minimal threshold.
“If we decide to participate in the elections we will put a higher threshold. We are not entering the fight for threshold, but we will try to become a real opposition center, which be sure, we will succeed in,” the paper cited the source as saying.