Արտաքին բարդ իրավիճակներում Փաշինյանի կառավարության միակ իրական փրկօղակը լինելու է ՀՀԿ-ն. Արտակ Զաքարյան
26/10/2018 14:21
ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ-ական Արտակ Զաքարյանը հիմնավորումներ է ներկայացրել, թե «ինչո՞ւ նորացվող Հանրապետականը պետք է պայքարի հաջորդ խորհրդարանի ընդդիմությունը դառնալու համար»։
«Վարչապետի պաշտոնակատար Փաշինյանը երկու օր առաջ ԱԺ ամբիոնից փորձում էր բացատրել, թե ներկա պահին ընտրական ո՞ր օրենսգիրքն է ավելի ձեռնտու Հանրապետականին: Իրականում ՀՀԿ-ի համար միևնույն է, թե ո՞ր ԸՕ-ն կլինի խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպման հիմքում: Քանի որ դրանից չի կախված Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին դիմագրավելու ռեսուրսները: Վտանգն այն է, որ այսօր քաղաքական դաշտում, և նաև պետական կառավարման մեջ ստեղծված քաոսն ու սնուցվող էյֆորիան խլացրել են քաղաքական բանականությունը, կամ կարելի է ասել քաղաքական միտքն ընդհանրապես:
«Կրիմիանալ Հայաստան» հեռուստասերիալի վերածված հակակոռուպցիոն պայքարի իմիտացիան թույլ չի տալիս պատշաճ ուշադրություն դարձնել Հայաստանի համար կենսական խնդիրների վրա:
Արտաքին քաղաքականությունից ընդամենը երկու բան է հայտնի. «...հայ-ռուսական հարաբերությունները փայլուն են» և երեկ էլ իմացանք, որ «...Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունները նույնպես նոր մակարդակի բարձրացնելու իրական հնարավորություն կա: Եվ մենք պատրաստ ենք օգտվել այդ հնարավորությունից...»: Սա գուցե էյֆորիայով տառապող մարդկանց համար մի բան էլ շատ տեղեկատվություն է, բայց սպեցիֆիկ պրոբլեմներով, հակասությունների և հնարավոր նոր բախումների կիզակետում գտնվող երկրի արտաքին քաղաքականության ու անվտանգության համար ուղղակի ոչինչ չի նշանակում:
Բոլթոնից, այսինքն պաշտոնական ԱՄՆ-ից, այսինքն Ադրբեջանին ինչ-որ տարածքներ վերադարձնելու կոչ անող երկրից երեկ մի քանի ուշագրավ մեսիջներ ևս ստացանք: Դրանցից մեկի վրա ցանկանում եմ կանգ առնել: Պարոն Բոլթոնն ասում է, որ վարչապետը եթե ստանա հասարակության մեծամասնության աջակցությունը և ունենա ուժեղ մանդատ, ապա կարող է մի շարք վճռական փոփոխություններ իրականացնել: Միևնույն ժամանակ Բոլթոնը նշում է, որ «…արցախյան հարցի լուծումը բարդ է՝ հակառակ դեպքում այն վաղուց կարգավորված կլիներ: ….. Հայաստանի համար արտաքին ճնշումները նվազեցնելու ամենավստահ ուղին ԼՂ հակամարտության լուծման ապահովումն է»։
ԱՄՆ-ը ևս պահանջում է հարցի արագ լուծում (տարածքների վերադարձման սխեմայով՝ ըստ դեսպան Միլզի), իսկ սա նշանակում է, որ հաջորդ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և իր կառավարությունը տևական ժամանակ գտնվելու են արտաքին ճնշումների տակ՝ մասնավորապես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրներից: Ժողովրդի կողմից ստացած ուժեղ մանդատը՝ ինչի մասին խոսում է Բոլթոնը, իհարկե մի կողմից կարող է օգտակար լինել՝ ներքին բարեփոխումների համար (ենթադրում եմ, որ հաջորդ կառավարությունը գոնե 2019թ. փետրվարի 31-ից հետո կսկսի իրապես զբաղվել երկրի պրոբլեմներով), մյուս կողմից այն պատուհաս է դառնալու արտաքին քաղաքական բարդ իրավիճակներում մանևրելու հարցում:
Ամերիկացիներն էլ, ռուսներն էլ, ֆրանսիացիներն էլ շարունակաբար պնդելու են, «…Միսթըր փրայմմինիսթըր, ուվաժայեմըյ Նիկոլ Վլադիմիրովիչ, շեղ Նիկոլյա, ձեր ժողովրդի մեծամասնությունը անվերապահորեն հավատում է ձեզ, և ժամանակն է, որ օգտագործեք ձեր հեղինակությունն ու խաղաղություն հաստատեք տարածաշրջանում` բացելով փակ սահմանները, բայց ի նկատի ունեցեք, որ դրա դիմաց Ադրբեջանն ինչ որ հողեր է պահանջում: Դուք մի անհանգստացեք, վերադարձրեք այդ ինչ-որ տարածքները և մենք խաղաղարարներով կապահովենք ձեր սահմանների անվտանգությունը, եթե դրա կարիքը լինի…»: Ահա մոտավորապես այսպիսին կարող է լինել զրույցը ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ:
Հայկական խորհրդարանը, իր նորօրյա հայ հեղափոխականների 70 տոկոսանոց հավաքանակով, իրավիճակի փրկության միակ հույս է տեսնելու իր խորհրդարանական հակակշիռների մեջ: Այսինքն ընդդիմությանը, բայց ոչ թե ձևական, սեփական բիզնեսից վախեցած, կամ արևմտյան ու այլ գրպանային ընդդիմությանը, այլև իրական քաղաքական գործընթացների արդյունքում ձևավորված, քաղաքական մեծ փորձ, կենսագրություն և հմտություններ ունեցող, գաղափարական ամուր հենքի վրա կանգնած ընդդիմության:
Որքան էլ տարօրինակ է, ապագայում Նիկոլ Փաշինյանի համար, արտաքին բարդ իրավիճակներից ու կառավարման արդյունավետության ապահովման գործում միակ իրական փրկօղակը լինելու է Հանրապետականը: Իհարկե ՀՀԿ-ն դա չի անելու վարչապետի նկատմամբ ունեցած իր մեծ սիրո և հանդուրժողականության հաշվին, այլ սեփական երկրի ու ժողովրդի անվտանգության ու արցախյան հիմնահարցում ամուր դիրքերը պահելու կենսական շահերից ելնելով: Ապագա նորացվող Հանրապետականը միակ քաղաքական ընդդիմադիր հենարանն է լինելու, որի վրա առանց վարանելու դժվար պահերին կարողանալու է հենվել ապագա իշխանությունը՝ հանուն պետության ու ժողովրդի:
Այնպես, որ մեր հարգելի վարչապետը՝ մտահոգվելով ՀՀԿ-ի ճակատագրի մասին խորհուրդ է տալիս թե, որ ընտրական օրենսգիրքը պետք է նախընտրել, իսկ ես մտահոգվելով պետության ճակատագրի մասին՝ առաջարկում եմ դադարեցնել քաղաքական տեռորը քաղաքական ուժերի նկատմամաբ (սա չի վերաբերում հակակոռուպցիոն իրական պայքարին, մենք բոլորս պետք է ձգտենք նվազեցնել կոռուպցիան ու դրա դրսևորումները մեր երկրում) և հաշվի նստել այն ուժի հետ, որն ապագայում ընդդիմադիր դաշտի միակ իրական գործընկերն է լինելու, ում հետ միասին պետք է պայքարել հանուն անվտանգ, խաղաղ, արդար ու ապահով Հայաստանի (եթե իհարկե իշխանափոխության նպատակններն ազնիվ են):
P.S.
Իմիջայլոց, ժամանակին ՀՀԿ–ի ցուցակների համար կենաց մահու պայքար մղող, իսկ հիմա «Իմ քայլը» դաշինքում հայտնվելու թեկնածու հանդիսացող ՀՀԿ փախստականներն ու մյուս բարիկադավորները ևս ապագա խորհրդարանում կարող են ինչ որ պահի օգտակար լինել վերոհիշյալ հարցերում», - Facebook-յան իր էջում գրել է Արտակ Զաքարյանը։

В сложных внешнеполитических ситуациях единственным спасательным кругом для правительства Пашиняна будет РПА – Артак Закарян
26/10/2018 16:34
Бывший заместитель министра обороны Армении Артак Закарян представил обоснования, «почему обновленная Республиканская партия должна бороться за то, чтобы стать оппозицией в следующем парламенте».
«И.о. премьер-министра Пашинян два дня назад в парламенте пытался объяснить, какой Избирательный кодекс сейчас более выгоден Республиканской партии. В действительности, РПА все равно, по какому Избирательному кодексу будут организованы выборы. Поскольку не от этого зависят ресурсы противостояния вызовам и угрозам, вставшим перед Арменией. Опасность в том, что создавшийся сегодня на политическом поле и в государственном управлении хаос и постоянно подпитываемая эйфория заглушили политический разум или, так сказать, политическую мысль вообще.
Превратившаяся в сериал «Криминальная Армения» имитация антикоррупционной борьбы не позволяет обратить надлежащее внимание на жизненно важные для Армении вопросы.
В сфере внешней политики известны лишь две вещи: «…армяно-российские отношения блестящие» и вчера мы узнали, что «…есть также возможность повышения на новый уровень отношений Армения – США, и мы готовы воспользоваться этой возможностью…»
Для людей, страдающих эйфорией, возможно, это информация даже больше, чем нужно, однако для внешней политики и безопасности страны со специфическими проблемами, находящейся в центре противоречий и возможных новых конфликтов, – это просто ничего не значит.
Вчера мы получили от Болтона, то есть официальных Соединенных Штатов, то есть призывающей вернуть Азербайджану какие-то территории страны также несколько примечательных мессиджей. Хочу остановиться на одном из них.
Господин Болтон говорит, что «если в результате выборов в декабре партия Никола Пашиняна получит мандат, то это станет хорошей возможностью, чтобы в карабахском урегулировании были сделаны решительные шаги». В то же время Болтон отмечает, что «… решение карабахского конфликта трудное, в противном случае он давно был бы урегулирован. … самым верным для Армении путем для снижения уровня внешнего давления является обеспечение решения карабахского конфликта».
США также требуют быстрого решения вопроса (по схеме возврата территорий, согласно послу Ричарду Миллсу), а это значит, что следующий премьер Никол Пашинян и его правительство длительное время будут находиться под внешним давлением, в частности стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Полученный от народа сильный мандат, о котором говорил Болтон, конечно, с одной стороны может быть полезным, для внутренних реформ (предполагаю, что следующее правительство хотя бы с 31 февраля 2019 года начнет фактически заниматься проблемами страны), с другой стороны, он станет злом в вопросах маневрирования в сложных внешнеполитических ситуациях.
И американцы, и русские, и французы продолжат утверждать, «…Mr Prime Minister, уважаемый Никол Владимирович, cherie Nicholas, большинство вашего народа безоговорочно верит вам и пришло время, чтобы вы использовали ваш авторитет и установили мир в регионе, открыв закрытые границы, однако имейте в виду, что взамен Азербайджан требует какие-то земли. Вы не волнуйтесь, верните эти какие-то земли и мы обеспечим миротворцами безопасность ваших границ, если в этом будет необходимость…». Вот примерно таким может быть беседа вокруг урегулирования карабахского конфликта.
Армянский парламент, со своей современной 70-процентной сборной армянских революционеров будет видеть единственную надежду спасения ситуации в своих парламентских противовесах. То есть оппозиции, но не формальной, встревоженной благополучием собственного бизнеса, прозападной или другой карманной оппозицией, а сформировавшейся в результате реальных политических процессов, имеющей большой политический опыт, биографию и потенциал, стоящей на крепкой идеологической основе оппозиции.
Как ни странно, в будущем единственным спасательным кругом для Никола Пашиняна в сложных внешнеполитических ситуациях и в обеспечении эффективного управления будет Республиканская партия. Конечно, РПА будет делать это не из-за своей большой любви и толерантности к премьер-министру, а исходя из безопасности собственной страны и народа и жизненно важных интересов сохранения прочных позиций в карабахском урегулировании. Будущая обновленная Республиканская партия будет единственной политической оппозиционной опорой, на которую в трудные минуты без колебаний сможет опереться будущая власть – во имя государства и народа.
Посему, когда наш уважаемый премьер-министр, будучи встревожен судьбой РПА, дает совет, какай Избирательный кодекс мы должны предпочесть, я, будучи встревожен судьбой государства, предлагаю прекратить политический террор в отношении политических партий (это не касается реальной антикоррупционной борьбы, мы все должны стремиться к сокращению коррупции в нашей стране), и считаться с той силой, которая в дальнейшем будет единственным реальным партнером на оппозиционном поле, вместе с которой нужно бороться во имя безопасной, мирной, справедливой и надежной Армении (конечно, если цели смены власти были честными).
Кстати, ведущие в свое время «борьбу не на жизнь, а на смерть» за то, чтобы оказаться в списке РПА, а сейчас претендующие на то, чтобы оказаться в списке партии «Гражданский договор» беженцы РПА и другие баррикадники, также могут в какой-то момент быть полезны в вышеуказанных вопросах в будущем парламенте», - написал на своей странице в Facebook Артак Закарян.