Արտակ Զեյնալյանը պնդում է՝ համաներումը բավականին ընդգրկուն է
Արդարադատության նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը կարծում է, որ համաներում հայտարարելու մասին որոշման նախագիծը չպետք է հրապարակվեր ԱԺ պաշտոնական կայքում։
«Ազգային ժողովի կայքում համաներման մասին նախագիծը հրապարակելը որոշակի հակասության մեջ է մտնում ԱԺ կանոնակարգ օրենքի հետ, որի համաձայն, այդ նախագիծը ԱԺ պետա-իրավական հանձնաժողովում քննարկվում է փակ ռեժիմով։ Ձեռք գցել, ինչ-ինչ ճանապարհներով հայթայթել այդ փաստաթուղթը, դարձնել հրապարակման առարկա, հակասում է հանրային շահը»,  - այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց նախարարի պաշտոնակատարը։
Լրագրողների դիտարկմանը, թե բազմաթիվ փաստաբաններ պնդում են, որ հայտարարվող համաներումն ամենևին էլ աննախադեպ չէ, Զեյնալյանը արձագանքեց. «Սա նախագիծ է, մենք ունենք հիմնավոր փաստաթղթեր, ըստ որի, այս համաներումը բավականին ընդգրկուն համաներում է»։
Անդրադառնալով փաստաթղթի բովանդակությանը՝ Զեյնալյանն ասաց, որ այն լրամշակվելու է ու փոփոխության է ենթարկվելու։ Համաներման նախագծի բովանդակության մասին նախարարի պաշտոնակատարը ձեռնպահ մնաց խոսել և միայն ասաց. «Համաներումը պետության պարտականությունը չէ, այլ բարի կամքի դրսևորում»։
Նշենք, որ բազմաթիվ իրավաբաններ հայտարարել էին, որ համաներման հրապարակված նախագիծը այն աստիճան ընդգրկուն, ծավալուն չէ, ինչպես պնդում է նախարարի պաշտանակատարը։
«Մեղմ ասած, անբարոյականություն է ամիսներ շարունակ բանտերում գտնվողներին և նրանց հարազատներին (էլ չեմ ասում՝ ողջ ժողովրդին) խաբել սպասվող համաներման աննախադեպության մասին լոլոներով և վերջում այսպիսի նախագիծ դնել շրջանառության մեջ։ Երիցս անբարոյականություն է ցմահ ազատազրկվածների մի մասի վրա համաներումը չտարածվելու նախատեսումը», - տարածած հայտարարության մեջ նշում էր փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը։

Артак Зейналян утверждает – амнистия довольно широкая
И.о. министра юстиции Артак Зейналян считает, что проект решения об объявлении амнистии не должен был публиковаться на официальном сайте парламента Армении.
«Опубликование на сайте Национального Собрания проекта решения об амнистии вступает в определенное противоречие с законом «Регламент Национального Собрания», согласно которому, этот проект обсуждается в постоянной комиссии парламента по государственно-правовым вопросам и защите прав человека в закрытом режиме. Какими-то путями достать этот документ, сделать его публичным – противоречит общественным интересам», - сказал Зейналян.
На замечание журналистов, что многочисленные адвокаты утверждают, что объявляемая амнистия вовсе не беспрецедентная, Артак Зейналян заявил: «Это проект, у нас есть аргументированные документы, согласно которым, амнистия довольно широкая».
Касаясь содержания документа, Зейналян отметил, что он будет доработан и подвергнется изменениям. И.о. министра юстиции воздержался говорить о содержании проекта об объявлении амнистии, отметив только: «Амнистия не обязанность государства, а проявление доброй воли».
Отметим, что многочисленные юристы заявили, что опубликованный проект амнистии вовсе не такой широкий, как утверждает и.о. министра юстиции.
«Мягко говоря, аморально на протяжении месяцев обманывать тех, кто в тюрьме, и их родственников (уж не говорю – весь народ) «сказками» о беспрецедентности ожидающейся амнистии и в конце вводить в обращение подобный законопроект. Трижды аморально не предусмотреть распространения амнистии на часть пожизненно заключенных», - отмечается в заявлении, распространенном адвокатом Мушегом Шушаняном.