Փաստորեն, ԱՄՆ-ն ասում է՝ Հայաստան, եկեք ձեզ օգնենք, որ Հայաստանը Ադրբեջանի միջոցով ճնշելու ռուսական քաղաքականությանը վերջ տանք. սա բացառիկ է. Շիրինյան
26/10/2018 11:38
Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Լևոն Շիրինյանը «շատ հետաքրքիր» է գնահատում ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի այցը Հայաստան։
«Հետսովետական շրջանում առաջին անգամ ԱՄՆ-ն հայտարարում է, որ Հարավային Կովկասը միայն ռուսական ազդեցության գոտի չէ, երբ հայտարարվում է, որ իրենք ունեն անվտանգության ու այլ հետաքրքրություններ, շահեր Հայաստանում», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Լևոն Շիրինյանը։
Նա նշեց, թե այս հայտարարությունները պետք է գնահատել։
«Բոլթոնի այցի մեջ շատ ավելի կարևոր է այն, որ զենքի մատակարարման առումով, փաստորեն, Միացյալ Նահանգներն ասում են՝ Հայաստան, եկեք ձեզ օգնենք, որպեսզի Հայաստանը Ադրբեջանի միջոցով ճնշելու ռուսական քաղաքականությանը վերջ տանք, սա բացառիկ բան է», - ասաց նա։
Շիրինյանի խոսքով՝ սա նշանակում է Հայաստանը դուրս բերել ռուսական քաղաքականության շրջագծից, որը միշտ Ադրբեջանը դիտել է առաջին պետություն Հայաստանի վրա ճնշելու համար։
«Ռուսաստանն, ինչ մտել է Անդրկովկաս, առաջին օրվանից թաթարներին դիտել է հայ քաղաքակիրթ ժողովրդին կրնկի տակ պահելու համար», - ասաց նա։
Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության նախագահը նշեց, թե Բոլթոնի՝ զենքի հետ կապված հայտարարությունը ողջունելի էր։

USA ready to help Armenia stop Russia’s policy on influencing it through Azerbaijan: Levon Shirinyan
26/10/2018 11:48
Leader of Christian-Democratic party Levon Shirinyan described the visit of the Assistant to U.S. President for National Security Affairs John Bolton to Armenia as “very interesting”.
Speaking at a news conference today, he said that for the first time in post-soviet period the USA states that the South Caucasus is not only zone of Russian influence and that the United States too has security and other interests in the region.
He said the statement of the U.S. top official should be assessed at its worth.
“The most important in Bolton’s visit was his statements about weaponry. In fact the USA tells Armenia the following - let us help you to stop Russia’s policy on pressing you through Azerbaijan. It is an exclusive thing,” Shirinyan said.
He said it means taking Armenia out of Russia’s policy which has always viewed Azerbaijan as a way to put pressure on Armenia.