Նիկոլ Փաշինյանը ուսումնասիրում է բժշկական համալսարանում տեղի ունեցած միջադեպի հանգամանքները. Արման Եղոյան
26/10/2018 18:17
Հայաստանի վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ստացել է բազմաթիվ անվանի բժիշկ-պրոֆեսորների բաց նամակը՝ Երևանի բժշկական համալսարանում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ։
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի մամուլի խոսնակ Արման Եղոյանը տեղեկացրեց, որ վարչապետն այժմ ուսումնասիրում է նամակում նշված հանգամանքները։
«Վարչապետը տեղյակ է միջադեպի մասին, ստացել է պրոֆեսորների բաց նամակը, ուսումնասիրում է և դիրքորոշում կհայտնի կատարվածի հանգամանքները համակողմանի ուսումնասիրելուց հետո», - ասաց Եղոյանը։
Նշենք, որ մամուլում հայտնվել էր տեղեկություն, որի համաձայն, Հոգեկան առողջության պահպանման կենտրոնի տնօրեն Նարեկ Վանեսյանը, որը առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Արսեն Թորոսյանի մտերիմ ընկերն է, իրեն պահել է «գռեհիկ ու առաջացրել է ներկաների զայրույթը»: Նկատենք, որ հենց Թորոսյանի նախարար նշանակվելուց հետո է Վանեսյանը նշանակվել այդ պաշտոնին։
Մասնավորապես, ըստ նույն տեղեկությունների, Վանեսյանը միջոցառման ընթացքում պարբերաբար տեղից բարձրաձայն ռեպլիկներ է հնչեցրել, պահել է իրեն ինքնավստահ ու կոնֆլիկտային իրավիճակ է ստեղծել: Տեղեկությունը հաստատել էին Երևանի բժշկական համալսարանի լրատվական ծառայությունից։
Միջոցառմանը ներկա բազմաթիվ պրոֆեսորներ, բժիշկներ բաց նամակով դիմել էին վարչապետի պաշտոնակատարին՝ ընդգծելով, որ Վանեսյանը «դրսևորել է շրջանավարտին, քաղաքացուն և բժշկին անհարիր ու անվայել պահվածք»։
Նկատենք, որ Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Արսեն Թորոսյանը աշխատանքային այցով արտերկրում է և թեպետ սոցիալական ցանցերում ակտիվ է, սակայն չի մեկնաբանել կատարվածը։

Никол Пашинян изучает обстоятельства произошедшего в медицинском университете инцидента – Арман Егоян
26/10/2018 19:31
И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян получил открытое письмо известных врачей-профессоров в связи с произошедшим в Ереванском государственном медицинском университете имени Мхитара Гераци инцидентом.
В беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь и.о. премьер-министра Арман Егоян сообщил, что премьер сейчас изучает указанные в письме обстоятельства.
«Премьер знает об инциденте, получил открытое письмо профессоров, изучает и сообщит свое мнение после всестороннего изучения обстоятельств произошедшего», - сказал Егоян.
Отметим, в СМИ появились сведения, согласно которым директор ЗАО «Национальный центр охраны психического здоровья» Нарек Ванесян, который является близким другом и.о. министра здравоохранения Арсена Торосяна, вел себя «непристойно и вызвал возмущение присутствующих».
Отметим, что именно после назначение Арсена Торосяна министром здравоохранения Нарек Ванесян получил этот пост.
В частности, согласно тем же сведениям, Ванесян во время мероприятия в вузе постоянно выкрикивал реплики с места и вел себя самодовольно, создав конфликтную ситуацию. Эту информацию подтвердили в пресс-службе Ереванского государственного медицинского университета имени Мхитара Гераци.
Присутствовавшие на мероприятии многочисленные профессора, врачи и заведующие кафедрами ЕГМУ обратились с письмом к и.о. премьер-министра, подчеркнув, что Ванесян «проявил недостойное выпускника, врача, гражданина поведение».
Отметим, что и.о. министра здравоохранения находится в командировке заграницей и, несмотря на активность в социальных сетях, пока не прокомментировал произошедшее.