ՀԲ. Զարգացող երկրները տարեկան 110 մլրդ դոլար են կորցնում անորակ ուտելիքի պատճառով
Զարգացող երկրները տարեկան 110 միլիարդ դոլար են կորցնում անորակ պարենային ապրանքների պատճառով, հայտնել է Համաշխարհային բանկն իր զեկույցում:
Ցուցանիշում ներառված են արտադրողականության կորուստները հիվանդությունների և մահերի պատճառով (95,2 միլիարդ դոլար 2016 թվականի գներով), սննդային խանգարումների բուժման ծախսերը (15 միլիարդ դոլար) և առեւտրի հետ կապված կորուստները:
Նշված է, որ այդ երկրների կառավարությունները կարճաժամկետ հակաճգնաժամային միջոցները կամ արտահանական արտադրանքի բարելավումը գերադասում են երկրում պարենի անվտանգության մակարդակի բարձրացման քաղաքականությունից:

Всемирный банк сообщил, что развивающиеся страны теряют 110 млрд долларов из-за некачественной еды
Развивающиеся страны ежегодно теряют 110 млрд долларов из-за некачественных продовольственных товаров, сообщил Всемирный банк в своем докладе.
В показатель включены потери в производительности из-за болезней и смертей (95,2 млрд долларов в ценах 2016 года), траты на лечение пищевых расстройств (15 млрд долларов) и связанные с торговлей убытки. Отмечается, что правительства этих стран предпочитают краткосрочные антикризисные меры или улучшение экспортной продукции политике по повышению уровня безопасности продовольствия в стране.