Ընտրական օրենսգրքի երկրորդ ձախողումը. Օրինագիծը խորհրդարանը չընդունեց
Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը խորհրդարանն արտահերթ նիստում չընդունեց:
Օրինագծին կողմ էր 62 պատգամավոր, դեմ՝ 2-ը։ Ի դեպ, քվեարկությունից առաջ ԱԺ նիստը վարող ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը միտումնավոր ձգեց քվեարկությունը, որպեսզի խորհրդարանի նիստերի դահլիճից բացակայող պատգամավորները գան, մասնակցեն քվեարկությանը։
Նշենք, որ Ընտրական օրենսգիրքը սահմանադրական օրենք է և դրա ընդունման համար անհրաժեշտ է 63 պատգամավորի ձայն։
ԱԺ արտահերթ նիստը հրավիրել էր ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցությունը։ Նախորդ, կառավարության նախաձեռնությամբ հրավիրված ԱԺ նիստում օրինագիծը չէր ընդունվել, քանի որ հուշագրով պարտավորություններ ստանձնած «Ծառուկյան» խմբակցությունը ամբողջ կազմով չէր ներկայացել ԱԺ նիստին։

Проект поправок в Избирательный кодекс опять не принят в парламенте Армении
Проект поправок в конституционный закон «Избирательный кодекс» опять не принят на  внеочередном заседании Национального Собрания Армении.
Проект отклонен соотношением голосов 62 «за» и 2 «против». Перед голосованием в парламенте вице-спикер Арпине Ованнисян специально затянула голосование, чтобы отсутствующие депутаты успели прийти и принять участие в голосовании.
Отметим, для принятия конституционного закона необходимо 2/3 голосов от общего числа депутатов – 63 голоса «за».
Внеочередное заседание парламента для обсуждения изменений в Избирательный кодекс созвано по инициативе  депутатов фракций «Елк» и «Царукян». Проект о внесении изменений в Избирательный кодекс Армении не был принят на созванном по инициативе правительства внеочередном заседании парламента 22 октября, поскольку взявшая на себя по меморандуму обязательства фракция «Блок Царукян» присутствовала на заседании не в полном составе.