ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս ունի, որ Երևանում առաջիկայում տեղի կունենա ՀԱՊԿ ԽՎ Խորհրդի և լիագումար նիստը
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավար Արա Բաբլոյանը Մոսկվայում ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստում իր ելույթի ժամանակ ափսոսանք է հայտնել Երևանում կայանալիք ՀԱՊԿ Խորհրդի և լիագումար նիստի հետաձգման կապակցությամբ։
«Այո, Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակը կարող է հանգեցնել խորհրդարանի լուծարման, և, որպես հետեևանք, արտահերթ ընտրությունների։ Բայց, անկախ ամեն ինչից, մենք պատրաստ ենք կատարել մեր պարտավորությունները և ընդունել մեզ մոտ նախանշված միջոցառումները: Միևնույն ժամանակ, մենք հարգում ենք կոնսենսուսով ընդունված որոշումը` հետաձգելու երևանյան նիստի անցկացումը: Հուսով եմ, որ Երևանում առաջիկայում տեղի կունենա ՀԱՊԿ ԽՎ Խորհրդի և լիագումար նիստը», - ասել է Արա Բաբլոյանը։
Իր հերթին, ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահ, Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը հայտարարել է, որ իրենք պատրաստ են քննարկել Երևանում նիստի անցկացման հարցը, եթե ՀՀ նոր խորհրդարանից համապատասխան առաջարկ ստացվի։

Armenia’s NA speaker voices hope over conduction of CSTO PA session in Armenia in near future
Armenia’s parliament speaker Ara Babloyan expressed regret that the conduction of the CSTO PA session has been moved from Yerevan to Moscow.
“The domestic political situation in Armenia may result in dissolve of the parliament and in conduction of snap parliamentary elections as a result. But in spite of it we were ready to implement our commitments and host the scheduled event. At the same time we treat the decision to postpone the Yerevan session with respect,” Babloyan said, voicing hope that in near future the council’s and plenary sessions will be held in Armenia.
In his turn, CSTO PA chairman, Russian State Duma speaker Vyacheslav Volodin stated that they are ready to view the conduction of session in Yerevan if Armenia’s new parliament submits such proposal.