Հայաստանում ոչ մի բան տեղի չի ունեցել, գլոբալ խնդիրները դեռևս մնացել են. Բագրատ Ասատրյան
Տարեսկզբից ունեցել ենք տնտեսական ակտիվության տեմպերի անկում, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց տնտեսագետ Բագրատ Ասատրյանը։
«Երևույթը կա, առայժմ դրա մակարդակը նախորդ տարվա այս ժամանակահատվածի հետ համեմատ բարձր է։ Բոլորս էլ հասկանում ենք, որ այստեղ քաղաքական և արտաքին գործոններ կան», - ասաց Բագրատ Ասատրյանը։
Նա նաև նշեց, որ հեղափոխության բացասական ազդեցություններն արդեն չեզոքացել են.
«Իսկ այն դրական սպասումները, որ ի հայտ եկան հասարակության մեջ, դեռ չեն ձևավորվել։ Պատճառներից որոշիչն այն անորոշությունն է, որ դեռևս առկա է քաղաքական դաշտում։ Սովորաբար, թե՛ Հայաստանում, թե՛ առհասարակ, այս ժամանակահատվածն աչքի էր ընկնում նրանով, որ ակտիվորեն քննարկվում էին պետբյուջեն, տնտեսական ծրագրերը։ Այսօր, կարծես, դրա մասին ոչ մի տեղ չի խոսվում։ Ցավոք, տնտեսական խնդիրները մղվել են 2-3-րդ պլան»։
Դրական զարգացումների, Բագրատ Ասատրյանի խոսքով, կարելի է սպասել միայն ներքաղաքական որոշակիության ձևավորման պարագայում։
Տնտեսագետի խոսքով՝ տնտեսության ակտիվության դանդաղումը կարող է կապված լինել նաև Ռուսաստանի տնտեսական վիճակով և այնտեղ տեղի ունեցող գործընթացներով։
«Ռուսաստանից հիմնականում բացասական ազդակներ ենք ստանում», - նշեց Բ.Ասատրյանը։
Իսկ Հայաստանում հետհեղափոխական շրջանում, ըստ տնտեսագետի, ոչինչ էլ չի փոխվել։
«Իմ կարծիքով, Հայաստանում ոչ մի բան տեղի չի ունեցել։ Մի բան է, որ ասենք ՃՈ-ն փող չի վերցնում, դա բոլորս ենք տեսնում, մի այլ բան է խոսել կոռուպցիայի երևույթի արմատախիլ անելուց։ Բոլորս էլ հասկանում ենք, որ նման բան չկա։ Գլոբալ խնդիրները դեռևս մնացել են», - ասաց Բագրատ Ասատրյանը։

Reduction of economic activity level has been registered from the beginning of the year, economist Bagrat Asatryan told the reporters today.
“The phenomenon exists, and currently its level is higher as compared with the same span of the past year. We all understand the impact of political and foreign factors on it,” Asatryan said.
He also said that the negative impacts of the revolution have already been neutralized.
“The positive expectations that appeared among the people have not been realized. One of the reasons is the uncertainty still existing in the political field. Usually this period both in Armenia and other countries in general is outlined with active discussions of state budgets, economic programs. Today nothing is being spoken about it. Unfortunately the economic issues have become secondary now,” he stressed.
As to positive developments Bagrat Asatryan stressed that they may be expected only after formation of domestic political stability.
The economist said the slowdown in the economy may also be agreed with the economic situation in Russia and the developments taking place there.
“Mostly negative signals are coming from Russia,” Asatryan said, adding that nothing has changed in post-revolutionary Armenia.
“As to me, nothing has happened in Armenia. One thing is to say the road police stopped taking money, we all see it, but another thing is to speak about eradicated corruption. We all understand that it has not happened yet. The global issues have still remained,” Asatryan said.