ԱՄՆ-ից Հայաստան զենքի ներմուծման նախադեպը չունեցող դեպք ենք բացահայտել. Վարդան Վարդանյան
Այս տարվա հուլիսի 25-ին նախադեպը չունեցող դեպք ենք բացահայտել «Կարգո» բեռնային համալիրում, լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության պետ Վարդան Վարդանյանը՝ 2018 թվականի առաջին 10 ամիսների տվյալների ամփոփման ժամանակ:
«ԱՄՆ-ից փոստային առաքման մեջ հայտնաբերվել է մեկ հատ «Sig Sauer» տեսակի ատրճանակ, մեկ ինքնաձիգ «Rochester» տեսակի և մեկ «Witness» տեսակի ատրճանակ: Այսինքն՝ ԱՄՆ-ից փոստի միջոցով առաքել էին զենք-զինամթերք, նման նախադեպ չունեինք», - նշեց նա:
Վարդանյանը նկատեց, որ մաքսանենգ ճանապարհով զենքերի ներմուծումը ՀՀ կանխվել է, հարուցվել է քրգործ:
Նրա խոսքով՝ զենքերը փաթեթավորված են եղել այնպիսի նյութերով, որոնք սքան ապարատը չի կարողացել ցույց տալ, մինչդեռ որոշակի կասկած է առաջացել և փաթեթավորումը բացելուց հետո պարզվել է, որ փորձ է արվել անօրինական ճանապարհով հանրապետություն ներմուծել զենք-զինամթերք:

Case of arms delivery from USA to Armenia via post revealed: SRC official
On July 25 an unprecedented case has been revealed in Cargo complex, head of State Revenue Committee’s department on fighting against smuggling Vardan Vardanyan said at a news conference today, summing up the data for the first 10 months of the running year.
“In a postal delivery from the USA one Sig Sauer pistol, Rochester gun and Witness pistol were discovered. It means weaponry was delivered to Armenia from the USA via post. We did not have such precedent before,” he noted.
He said the case of smuggling weaponry to Armenia has been prevented and a criminal case has been filed.
He said the pistols were packaged in a way that the scan equipment did not show what it is inside. It raised the suspicion of the staff and the package was opened and the pistols were found.