ԱՄՆ-ից Հայաստան զենքի ներմուծման նախադեպը չունեցող դեպք ենք բացահայտել. Վարդան Վարդանյան
Այս տարվա հուլիսի 25-ին նախադեպը չունեցող դեպք ենք բացահայտել «Կարգո» բեռնային համալիրում, լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության պետ Վարդան Վարդանյանը՝ 2018 թվականի առաջին 10 ամիսների տվյալների ամփոփման ժամանակ:
«ԱՄՆ-ից փոստային առաքման մեջ հայտնաբերվել է մեկ հատ «Sig Sauer» տեսակի ատրճանակ, մեկ ինքնաձիգ «Rochester» տեսակի և մեկ «Witness» տեսակի ատրճանակ: Այսինքն՝ ԱՄՆ-ից փոստի միջոցով առաքել էին զենք-զինամթերք, նման նախադեպ չունեինք», - նշեց նա:
Վարդանյանը նկատեց, որ մաքսանենգ ճանապարհով զենքերի ներմուծումը ՀՀ կանխվել է, հարուցվել է քրգործ:
Նրա խոսքով՝ զենքերը փաթեթավորված են եղել այնպիսի նյութերով, որոնք սքան ապարատը չի կարողացել ցույց տալ, մինչդեռ որոշակի կասկած է առաջացել և փաթեթավորումը բացելուց հետո պարզվել է, որ փորձ է արվել անօրինական ճանապարհով հանրապետություն ներմուծել զենք-զինամթերք:

Выявлен беспрецедентный случай ввоза оружия из США в Армению – Вардан Варданян
В таможенном центре «Карго» 25 июля этого года был выявлен беспрецедентный случай, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами начальник управления по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов (КГД) Армении Вардан Варданян, обобщая результаты деятельности за 10 месяцев года.
«В почтовой посылке из США были обнаружены пистолет «Sig Sauer», одно ружье «Rochester» и один пистолет «Witness». То есть, из США по почте отправили оружие и боеприпасы, такого прецедента у нас еще не было», - отметил он.
Вардан Варданян подчеркнул, что попытка ввоза в Армении оружия контрабандным путем была пресечена, возбуждено уголовное дело.
По его словам, для упаковки оружия были использованы такие материалы, которые не позволяют увидеть при сканировании содержание багажа, что вызвало определенное сомнение. После того как пакет был открыт выяснилось, что предпринята попытка ввоза контрабандным путем оружия в страну.