«Ժողովուրդ». Հայաստանը տոմատ արտադրող, անգամ արտահանող երկրից վերածվել է ներկրողի
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Հայաստանը տոմատ արտադրող, անգամ արտահանող երկրից վերածվել է ներկրողի: ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով` ՀՀ-ում այս տարվա 8 ամիսների ընթացքում տոմատի մածուկի արտադրության ծավալները աճել են 7.4 տոկոսով, սակայն տոմատի մածուկ արտադրող հիմնական ընկերությունները հումքը ներկրել են:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը ՀՀ ՊԵԿ-ից տեղեկացավ, որ 2018թ. հունվարի 1-ից մինչև հոկտեմբերի 22-ը ընկած ժամանակահատվածում ներմուծել է 311 հազար 712 կգ լոլիկ: Ասել է թե` տոմատ արտադրող ընկերությունը գյուղացիներից լոլիկ մթերելու փոխարեն այն ներկրել է: Սա էլ ունի իր պատճառները. լոլիկն այս տարի բավական թանկ էր: Միաժամանակ, եղանակային պայմանների պատճառով բավական պակաս էր լոլիկի բերքը: Ու ամենատարօրինակն այն է, որ անգամ քիչ աճեցված լոլիկը բավական մեծ չափերով արտահանվել է: Արդյունքում, չի բացառվում՝ առաջիկայում շուկայում տոմատի մածուկի դեֆիցիտ լինի»:

«Жоховурд»: Армения из страны-производителя и экспортера томатной пасты превратилась в страну-импортера
31/10/2018 11:13
Газета «Жоховурд» пишет, что Армения из страны- производителя и даже экспортера томатную пасту, превратилась в страну-импортера. По данным Национальной статистической службы, в Армении за 8 месяцев объемы производства томатной пасты возросли на 7.4%, однако основные производители томатной пасты импортировали сырье.
Как сообщили изданию в Комитете государственных доходов, в период с 1 января по 22 октября 2018 года импортировано 311 тысяч 712 кг помидоров.
«То есть, производители томатной пасты вместо того, чтобы закупать помидоры у крестьян импортировали его. На это есть свои причины: помидоры в этом году стоили довольно дорого. При этом из-за климатических условий урожай помидоров был плохим. В результате, не исключается, что в ближайшее время на рынке будет наблюдаться дефицит томатной пасты», - отмечает газета.