ՖԻՖԱ-ն մտադիր է ԱԱ-2022-ին ավելացնել մասնակիցների թիվը
ՖԻՖԱ-ի նախագահ Ջանի Ինֆանտինոն խոսել է 2022 թվականին Քաթարում կայանալիք աշխարհի առաջնության մասնակիցների թվի հնարավոր փոփոխության մասին:
«Մենք որոշել ենք ավելացնել առաջնության եզրափակիչ փուլի մասնակիցների թիվը՝ 32-ից դարձնելով 48: Այս փոփոխությունն ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականին:
Ի՞նչ կլինի 2022 թվականին: Մենք քննարկում ենք այդ տարբերակը: Եթե հնարավոր լինի դա իրագործել, ինչո՞ւ ոչ: Պարզապես պետք է գնահատենք, թե որքանով է դա հնարավոր:
Մեր քաթարցի ընկերների և այդ տարածաշրջանի ներկայացուցիչների հետ քննարկումներ են ընթանում: Հույս ունենք՝ այդ գաղափարը կկարողանանք կյանքի կոչել», - Ինֆանտինոյի խոսքը մեջբերել է Reuters-ը:
Նշենք, որ ներկայիս՝ 32 հավաքականի մասնակցությամբ ձևաչափով աշխարհի առաջնությունն անցկացվում է 1998 թվականից:

ФИФА рассматривает увеличение числа команд на чемпионате мира–2022
Президент ФИФА Джанни Инфантино рассказал о возможном увеличении количества участников чемпионата мира уже на следующем мундиале, который пройдёт в Катаре в 2022 году.
«Мы решили увеличить число команд в финальной стадии чемпионата мира с 32 до 48, и это нововведение вступит в силу в 2026 году. Случится ли это в 2022 году? Мы рассматриваем такую возможноть. Если это реально осуществить, то почему бы и нет?
Нам нужно оценить, насколько это возможно. Уже идёт обсуждение этой темы с нашими катарскими друзьями и другими представителями региона, и мы надеемся, что идею удастся осуществить», — приводит слова Инфантино Reuters.