Բանակի ներգրավվածությունը Մարտի 1-ի դեպքերին առավել քան հիմնավոր է. ՀՔԾ պետ (Տեսանյութ)
Հետախուզումը ոչ միայն անձի գտնվելու վայրը պարզելն է, այլ ենթադրում է նաև հետախուզվողին վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելը, լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասաց ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով 2008 թ. մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարված հետախուզմանը:
«Այսինքն, միայն վայրը հայտնի լինելը չի նշանակում, որ նրա նկատմամբ չի կարող հետախուզում հայտարարվել։ Նա այս տարի հուլիսին է լքել հանրապետության տարածքը», - ասաց Ս.Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով, հարցաքննությունը չի կարող լինել ինքնանպատակ. այն պետք է ունենա որոշակի արդյունավետություն։
«Այսինքն՝ անձը կանչվում է հարցաքննության, երբ նրան ունենք տրվելիք որոշ հարցեր և որոշակի հանգամանքների շուրջ նա պետք է հարցաքննվի։ Այս հանգամանքները, որոնք հիմա են հայտնի դարձել, հայտնի չէին հուլիսին, երբ նա դեռևս հանրապետությունում էր», - ասաց Ս.Խաչատրյանը:
Նա ընդգծեց, որ բանակի ներգրավվածությունը Մարտի 1-ի դեպքերին առավել քան հիմնավոր է. «առանց սրա էլ հիմնավոր էր»։
«Չեմ կարող ասել՝ բոլոր 1000 պարկուճներն էլ բանակի զենքերն են եղել, թե ոչ։ Բայց մեր ունեցած ապացույցները փաստում են, որ իրեղեն ապացույց հանդիսացող առնվազն 1000 պարկուճներ փոխարինվել են ներքին զորքերի սպառազինության մեջ գտնվող հրազեններից կրակված պարկուճներով», - ասաց Ս.Խաչատրյանը:

No doubts in involvement of army in March 1, 2008 developments
Declaring search does not mean only revealing the whereabouts of a wanted person, but it means bringing him/her to the investigative body, chief of the Special Investigation Service Sasun Khachatryan told the reporters today, referring to the search declared for the former chief investigator of March 1-2, 2008 case Vahagn Khachatryan.
“Knowing only the place does not mean that a search cannot be declared for him. He has left the territory of the republic in July this year,” Khachatryan said.
As to why he was not invited for interrogation earlier, before leaving the country, Khachatryan said that the interrogation cannot be an end in itself and the circumstances for which we could have been interrogated came forth recently not in July.
He again stressed that there was an involvement of the army in March 1, 2008 developments, with clear evidences existing proving it.
“I cannot claim that all the 1000 capsules belonged to army weapons, but we have clear evidences that at least 1000 capsules which were material evidences of the case were replaced by the ones shot from weapons belonging to interior troops armament,” Khachatryan said.