Բանակի ներգրավվածությունը Մարտի 1-ի դեպքերին առավել քան հիմնավոր է. ՀՔԾ պետ (Տեսանյութ)
Հետախուզումը ոչ միայն անձի գտնվելու վայրը պարզելն է, այլ ենթադրում է նաև հետախուզվողին վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելը, լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասաց ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով 2008 թ. մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարված հետախուզմանը:
«Այսինքն, միայն վայրը հայտնի լինելը չի նշանակում, որ նրա նկատմամբ չի կարող հետախուզում հայտարարվել։ Նա այս տարի հուլիսին է լքել հանրապետության տարածքը», - ասաց Ս.Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով, հարցաքննությունը չի կարող լինել ինքնանպատակ. այն պետք է ունենա որոշակի արդյունավետություն։
«Այսինքն՝ անձը կանչվում է հարցաքննության, երբ նրան ունենք տրվելիք որոշ հարցեր և որոշակի հանգամանքների շուրջ նա պետք է հարցաքննվի։ Այս հանգամանքները, որոնք հիմա են հայտնի դարձել, հայտնի չէին հուլիսին, երբ նա դեռևս հանրապետությունում էր», - ասաց Ս.Խաչատրյանը:
Նա ընդգծեց, որ բանակի ներգրավվածությունը Մարտի 1-ի դեպքերին առավել քան հիմնավոր է. «առանց սրա էլ հիմնավոր էր»։
«Չեմ կարող ասել՝ բոլոր 1000 պարկուճներն էլ բանակի զենքերն են եղել, թե ոչ։ Բայց մեր ունեցած ապացույցները փաստում են, որ իրեղեն ապացույց հանդիսացող առնվազն 1000 պարկուճներ փոխարինվել են ներքին զորքերի սպառազինության մեջ գտնվող հրազեններից կրակված պարկուճներով», - ասաց Ս.Խաչատրյանը:

Вовлеченность армии в события 1 марта более чем обоснована – Сасун Хачатрян
Розыск подразумевает не только установление местонахождения разыскиваемых лиц, но и принудительное препровождение разыскиваемого лица в органы предварительного следствия и дознания, заявил сегодня журналистам начальник Специальной следственной службы Сасун Хачатрян, касаясь объявления в розыск руководителя Следственной группы по расследованию событий 1-2 марта 2008 года Ваагна Арутюняна.
«То есть, знать о местонахождение еще не означает, что он не может быть объявлен розыск. Он покинул республику в июле этого года», - сказал С.Хачатрян.
По его словам, допрос не может быть самоцелью: он должен иметь определенную эффективность.
«То есть, лицо вызывается на допрос, когда есть некоторые вопросы, которые должны быть ему заданы и он должен быть допрошен по некоторым обстоятельствам. Обстоятельства, которые сейчас стали нам известны, не были известны в июле, когда он все еще находился в республике», - сказал С.Хачатрян.
Он подчеркнул, что вовлеченность армии в события 1 марта более чем обоснована, «была обоснованной без этого».
«Не могу сказать, все 1000 гильз были выстреляны из оружия Минобороны или нет. Но наши доказательства свидетельствуют о том, что найденные в Ереване минимум 1000 гильз были заменены гильзами, которые в дальнейшем были выстреляны из оружия внутренних войск полиции», - сказал Сасун Хачатрян.