Հենց որոշենք, որ բավարար ապացույցներ կան Քոչարյանի մեղադրանքը լրացնելու՝  կիմանաք. ՀՔԾ պետ (Տեսանյութ)
01/11/2018 12:26
Հենց որոշենք, որ բավարար ապացույցներ կան Քոչարյանի մեղադրանքը լրացնելու՝ կիմանաք. ՀՔԾ պետ (Տեսանյութ)
ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը չի բացառում, որ 2008թ. Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանի ղեկավարությամբ ապացույցների կեղծման վերաբերյալ փաստացի ապացույցների արդյունքում, հնարավոր է, որոշում կայացվի լրացնել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը։
Այս մասին նա ասաց այսօր՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
«Հենց որոշենք, որ բավարար ապացույցներ կան Քոչարյանի մեղադրանքը փոփոխելու, լրացնելու, դուք կիմանաք», - ասաց ՀՔԾ պետը լրագրողների հարցին ի պատասխան։
«Եկեք պարզապես տրամաբանենք. Ռոբերտ Քոչրայանն ասում էր, որ բանակը ներգրավված չի եղել, չի կրակել։
Հետո, երբ պարզեցինք, որ ներգրավված է եղել, հնչում էին կարծիքներ, որ լավ՝ ներգրավված է եղել, մնացել է զորանոցներում, չի կրակել։ Հետո, մենք հիմնավորեցինք, որ բանակը կրակել է։ Այս բացահայտումներն արդեն խոսում են, որ բանակի կրակված պարկուճները կեղծվել են։ Իրականում շատ նշանակալի եմ գնահատում այս բացահայտումը, որովհետև դրանով փորձ է արվել ամբողոջությամբ կոծկել իրական հանգամանքներն ու գործի ողնաշարը կոտրել», - ասաց Սասուն Խաչատրյանը։
Հատուկ քննչական ծառայության պետը չմեկնաբանեց՝ արդյոք գործով մեղադրանք առաջադրվելու է պաշտանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին.

Charges against second president to be changed or added after enough evidences gathered: SIS chief
Special Investigation Service chief Sasun Khachatryan does not exclude additional charges against Armenia’s second president Robert Kocharyan in connection with the case of falsification of evidences by former head of the investigation group Vahagn Harutyunyan.
“As soon as we have enough evidences for changing, adding charges against Kocharyan you will be informed about it,” Khachatryan told the reporters today, referring to the new circumstances revealed in March 1, 2008 criminal case.
“Let us just think logically. Robert Kocharyan was claiming that the army was not involved, did not shot. After we revealed that it was involved, opinions were voiced as if they did not participate and did not shot. Then we revealed that the army did shot. These revelations show that the capsules shot by the army were falsified. This is a very significant revelation as with it an attempt was made to fully cover the real circumstance and break the backbone of the case,” Sasun Khachatryan said.
The SIS chief refused to comment whether any charges will be filed against former defense minister Seyran Ohanian.