ՀԱԷԿ 2-րդ էներգաբլոկի կյանքի ժամկետի երկարացմանն ուղղված ծրագիրն ամենախոշորն է. Փոխնախարարի պաշտոնակատար
02/11/2018 12:57
Ամենախոշոր ծրագիրը, որ իրականացվում է համակարգում, ՀԱԷԿ 2-րդ էներգաբլոկի կյանքի ժամկետի երկարացմանն ուղղված 300 մլն դոլարանոց ծրագիրն է, ԱԺ-ում 2019 թվականի բյուջեի քննարկման ժամանակ ասաց Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարարի պաշտոնակատար Հակոբ Վարդանյանը:
«Արդյունքում էներգաբլոկի կյանքի տևողությունը կերկարացվի 10 տարով մինչև 2026 թվականը: Արտադրական հզորությունը մի փոքր ավելի կբաձրանա և տարեկան 2.4 մլրդ ցուցանիշի փոխարեն կունենանք 2.8-2.9 մլրդ կվ ժամ ցուցանիշ», - ասաց Վարդանյանը:
Նա նկատեց, որ 2019-ին կշարունակվեն նպատակուղղված ծրագրերը՝ միտված էներգետիկ համակարգի հուսալի ու անվտանգ շահագործմանը:

Program addressed to prolonging activity of ANPP’s 2d energy unit biggest in the system: deputy acting minister
The biggest program being carried out in the energy system is the 300 million USD costing program addressed to the prolongation of life of 2d energy unit of Armenia’s Nuclear Power Plant (ANPP), acting deputy energy infrastructures and natural resources minister Hakob Vardanyan said at the discussion of 2019 draft budget in the NA.
“As a result of the program the life of the 2d energy unit will be prolonged for 10 years, until 2026. The production power will increase a bit and instead of annual 2.4 billion we will have 2.8-2.9 billion kWh,” Vardanyan said.
He noted that the programs addressed toward raising the reliability and security of exploitation of energy system will continue in 2019 as well.