Ագրոլիզինգի շահավետ պայմաններ Կոնվերս Բանկում
Կոնվերս Բանկը սկսել է «Հայաստանի Հանրապետությունում ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների ֆինանսական վարձակալության՝ Լիզինգի պետական աջակցության ծրագրի» շրջանակներում վարկավորումը: Այս տարվա ընթացքում սա գյուղատնտեսության ոլորտում պետական սուբսիդավորմամբ իրականացվող երրորդ ծրագիրն է, որին միացել է Կոնվերս Բանկը:
«Ծրագրի շրջանակներում վարկավորումն իրականացվում է ՀՀ դրամով՝ մինչև 8 տարի մարման ժամկետով: Վարկավորման տարեկան առավելագույնը տոկոսադրույքը 11 տոկոս է, որից 7-ը սուբսիդավորում է պետությունը: Այնպես որ, շահառուների համար տոկոսադրույքը կազմում է ընդամենը 4 տոկոս», - ասել են Բանկում:
Այս ծրագրի շրջանակներում վարկային միջոցները կարող են ուղղվել գյուղատնտեսության տարբեր ոլորտների՝ այդ թվում անասնաբուծության, բուսաբուծության (այդ թվում՝ ջերմոցային տնտեսություն), սառնարանային տնտեսության (այդ թվում՝ կաթի մթերման կայաններ), սպանդանոցային, ագրովերամշակող արդյունաբերության համար գյուղսարքավորումների ձեռքբերմանը:
Նշենք, որ Կոնվերս Բանկը մասնակցում է նաև «ՀՀ-ում գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագրին» և «Գյուղատնտեսական հումքի մթերումների (գնումների) նպատակով ագրովերամշակման ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագրին», ինչպես նաև վարկավորում է իրականացնում սեփական ռեսուրսներով:
Հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ՝ տարեսկզբի համեմատ, Բանկի գյուղվարկավորման ընդհանուր պորտֆելն աճել է 51 տոկոսով և կազմում է շուրջ 9,6 մլրդ դրամ:

Favorable Agroleasing conditions at Converse Bank
Converse Bank started lending within the framework of the “State Assistance Program on Financial Leasing of Agricultural Equipment in the Republic of Armenia”.
This is the third state-subsidized program implemented in the agricultural sector, which Converse Bank has joined this year.
“Loans under the program are issued in Armenian drams, with maturity up to 8 years. The maximum annual interest rate of lending is 11%, 7 of which are subsidized by the state. Thus, the interest rate for beneficiaries is only 4 percent”, - they said at the Bank.
Within the framework of this program, credit funds can be used for purchase of agricultural equipment for  sectors of agriculture, including livestock breeding, crop production (including greenhouse farming), refrigerating industry (including milk collection stations), slaughterhouses, and agro-processing industry.
It should be mentioned that Converse Bank participates also in the “Program of Subsidizing Interest Rates of Loans Issued in the Agricultural Sector of the Republic of Armenia” and the “Program of Subsidizing Interest Rates of Loans Issued in the Agro Processing Sector for Procurement of Agricultural Raw Materials”, as well as issues loans with its own resources.
As of October 1, as compared with the beginning of the year, the Bank’s total agro lending portfolio grew by 51 percent amounting to around AMD 9,6 billion.