ՀԱՊԿ բնականոն գործունեությունը շարունակվում է. Զոհրաբ Մնացականյան
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետկանչման գործընթացը այսօր հանգուցալուծվել է, այսօր Ազգային ժողովում 2019-ի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց արտաքին գործերի նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ պատասխանելով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի վերաբերյալ պատգամավորների հարցերին։
«Կազմակերպության բնականոն գործունեությունը շարունակվում է։ Կազմակերպության և քարտուղարության կարողությունները հնարավորությունները բավական ամուր են, որ կարողանա իր աշխատանքները իրականացնել՝ թե մշտական խորհրդի, թե նախարարների մակարդակով», - հայտարարեց Մնացականյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ հաջորդ շաբաթ կայանալու է Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստ, որի ընթացքում կքննարկվեն ՀԱՊԿ ընթացակարգային հարցեր։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը ազատվել էր զբաղեցրած պաշտոնից։

Нормальная деятельность ОДКБ продолжается – Зограб Мнацаканян
Процесс отзыва генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) сегодня завершился, заявил в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2019 год в парламенте и.о. министра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, отвечая на вопрос депутатов о генеральном секретаре ОДКБ.
«Нормальная деятельность организации продолжается. Потенциал и возможности организации и секретариата довольно крепки, чтобы осуществлять работу как на уровне постоянного совета, так и на уровне министров», - заявил Зограб Мнацаканян.
Он сообщил, что на следующей неделе состоится заседание Совета коллективной безопасности, в ходе которого будут обсуждаться процедурные вопросы ОДКБ.
Ранее Aysor.am сообщал, что генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности Юрий Хачатуров освобожден от должности, исполняющим обязанности стал его заместитель Валерий Семериков.