Այսօրվանից մեկնարկում է ԱԺ արտահերթ ընտրություններին առաջադրվելու ժամկետը. Տիգրան Մուկուչյան
Ըստ գործող Ընտրական օրենսգրքի՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին առաջադրվելու ժամկետը մեկնարկում է այսօրվանից, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը։
«Արտահերթ ընտրությունների դեպքում առաջադրման ժամկետը մեկնարկում է այսօրվանից: Պարբերաբար, երբ կստացվեն առաջադրման փաստաթղթեր, ԿԸՀ-ն կհրապարակի տեղեկատվություն», - ասաց Տիգրան Մուկուչյանը։
Դիտարկմանը՝ համապետական ընտրություններ համար կարճ չէ՞ սահմանված 12-օրյա քարոզարշավը, Տիգրան Մուկուչյանն արձագանքեց, որ ժամկետը որոշվել է գործող օրենսդրության սահմաններում:
«Դա, ըստ էության, կարելի է քննարկել գործող օրենսդրության կատարելագործման տեսանկյունից։ Այս պահին մենք հիմք ենք ընդունում գործող Ընտրական օրենսգիրքը», - ասաց ԿԸՀ նախագահը։
Տիգրան Մուկուչյանի խոսքով, ըստ ամենայնի, տեղամասերում 2017թ. խորհրդարանական ընտրությունների օրինակով գործելու են տեսախցիկներ։

Nominations for participation in parliamentary elections launch from November 2
According to the acting Electoral Code the time for nomination for participation in the upcoming snap parliamentary elections launches from today, Central Electoral Commission chairman Tigran Mukuchyan said today.
“In case of snap elections the nomination term launches from today. The CEC will periodically publish information in parallel to receiving applications,” Tigran Mukuchyan said.
Asked whether the set 12-day campaign is not too short for republican elections, Mukuchyan said the period has been decided within the framework of acting legislation.
“In essence it may be discussed from the viewpoint of improvement of the acting legislation. As of the moment we are basing on the acting Electoral Code,” the CEC chairman said.