2019-ի համար նախագահի աշխատակազմը 741 մլն դրամով պակաս բյուջետային հայտ է ներկայացրել
2019 թվականի համար ՀՀ նախագահի աշխատակազմը ներկայացրել է 1 մլրդ 183 մլն 834 հազար դրամ բյուջետային հայտ, որը այս տարվա փաստացի բյուջեի 61,5 տոկոսն է կազմում, ԱԺ-ում 2019 թվականի բյուջեի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Էմիլ Տարասյանը։
«741 մլնով պակաս հայտ ենք ներկայացրել, հիմնական նվազեցումները հետևյալ հիմանվորումներով են՝ աշխատողների աշխատավարձերի և հավելավճարների հոդվածով 532 մլն դրամով ավելի նվազ գումար ենք պլավորել։ Ունենք 36 մլն նվազեցում էներգետիկ ծառայությունների մասով, տրանսպորտային նյութերի մասով՝ մոտ 10 մլնի չափով նվազում։ Ավելացում 5 մլն դրամով ունենք միայն մասնագիտական ծառայությունների հոդվածով, որը նախատեսել ենք աշխատակազմի վերապատրաստման համար», -  ասաց նա։
Տարասյանն ընդգծեց, որ բյուջետային հայտում ներկայացված գումարը ուղղված է լինելու կանոնադրական խնդիրներն իրականացմանը։
ՀՀ ԱԺ պետաիրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության մշտական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Կոստանյանն արձագանքեց, որ նման նվազումը բնական է, որովհետև նախագհի լիազորություններն այլևս առաջվանը չեն․
«Նախկին բյուջեի հետ համետատած՝ իհարկե, պետք է կրճատվեր, որովհետև նախագահի լիազորություններն առնվազն մինչև տարվա կեսը և հիմա համադրելի չեն», - նշեց նա։

Armenia’s presidential staff submitted 1 billion 183 million 834 thousand AMD budget application for 2019, which makes 61,5% of this year’s factual budget, head of president’s staff Emil Tarasyan said at the NA during the discussion of 2019 draft budget.
“We have submitted application 741 million AMD less having planned lesser salaries and additional payments. We also cut 36 million regarding energy services, 10 million regarding transportation materials. We have envisaged 5 million AMD for professional services, and particularly for the training of the staff,” he said.
Tarasyan stressed that the sum presented in the budget application will be addressed to the implementation of regulatory issues.
Chairman of the State Legal and Human Rights Protection Committee Gevorg Kostanyan said that the cut of the budget is natural as the president’s authorities are not the same as previously.