Ինչպե՞ս է կայացվել Քննչական կոմիտեի նախագահի նախկին տեղակալ Հարությունյանի կալանքի որոշումը. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու որոշում կայացվեց: Թեև նա հասցրել է փախչել երկրից, այնուամենայնիվ, ուշացումով ՀՔԾ-ն նրան մեղադրանք է առաջադրել գործով ապացույցներ կեղծելու համար: Իսկ ինչպե՞ս է կայացվել Քննչական կոմիտեի նախագահի նախկին տեղակալ Հարությունյանի կալանքի որոշումը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթին հասած տեղեկությունների համաձայն` երբ ՀՔԾ-ն միջնորդություն է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան, որպեսզի հետախուզման մեջ գտնվող Վահագն Հարությունյանին կալանավորեն, միջնորդությունն ի սկզբանե պետք է քններ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանը:
Վերջինս ինքնաբացարկ է հայտնել՝ ասելով, որ չի կարող քննել այդ միջնորդությունը, քանի որ Վ. Հարությունյանն իր մտերիմ ընկերն է, համակուրսեցին: Եվ այդպես, դատավորների մի հսկայական խումբ խուսափել է Վահագն Հարությունյանի գործի քննությունից: Արդյունքում գտնվել է միայն մեկ դատավոր՝ Աննա Դանիբեկյանը, ով քննեց և Հարությունյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրեց կալանավորումը»:

«Жоховурд»: Как принималось решение об аресте бывшего заместителя председателя Следственного комитета Ваагна Арутюняна
Газета «Жоховурд» пишет, что принято решение об аресте бывшего руководителя Следственной группы по расследованию событий 1-2 марта 2008 года Ваагна Арутюняна. Хотя и ему удалось сбежать из страны, тем не менее, Специальная следственная служба с опозданием предъявила ему обвинение в фальсификации улик по делу. Однако примечательно, как принималось решение об аресте бывшего заместителя председателя Следственного комитета Ваагна Арутюняна.
По сведениям издания, когда Специальная следственная служба представила ходатайство в суд общей юрисдикции Еревана с тем, чтобы объявленный в розыск Ваагн Арутюнян был заключен под стражу, ходатайство изначально должен был рассмотреть судья Роберт Папоян.
Последний заявил самоотвод, сказав, что не может рассмотреть это ходатайство, поскольку Ваагн Арутюнян его близкий друг и однокурсник. Таким же образом большая группа судей пыталась избежать рассмотрения дела в отношении Ваагна Арутюняна. В результате нашелся лишь один судья – Анна Данибекян, которая рассмотрела представленное ходатайство и избрала в качестве меры пресечения в отношении Ваагна Арутюняна арест», - пишет газета.