«Լույս» դաշինքը փլուզվեց. «Լուսավոր Հայաստանը» միայնակ է մասնակցելու ընտրություններին
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել, որով տեղեկացնում է, որ միայնակ է մասնակցելու խորհրդարանական ընտրություններին։
«Լուսավոր Հայաստան Կուսակցությունը իր կազմավորման հիմքում դրել է երկրում համակարգային, անշրջելի վերափոխումների առաքելությունը։ Կուսակցության խորհրդարանական առաջին ընտրություններում Ելք կուսակցությունների դաշինքով մասնակցությունը պատմական և ճակատագրական դարձավ ոչ միայն մեր ժողովրդի նորագույն պատմության, այլև Ելք դաշինքի յուրաքանչյուր կուսակցության համար առանձին-առանձին։
Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունը որակապես փոխել է երկրում քաղաքական առաջնայնությունները՝ առաջին անգամ քաղաքական գործընթացների մասնակից յուրաքանչյուր սուբյեկտին շնորհելով հավասար մասնակցային հնարավորություններ։
Լուսավոր Հայաստան Կուսակցությունը, Հանրապետություն Կուսակցության հետ երկար քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացրել Ազգային Ժողովի առաջիկա ընտրություններին մասնակցել Լուսավոր ՀայաստանԿուսակցության ցուցակով՝ սեփական տեսլականով և ծրագրերով։
Լուսավոր Հայաստանն իր ցուցակում կներգրավի նաև ներկայացուցիչներ այլ գաղափարակից քաղաքական ուժերից և ակտիվ քաղաքացիական խմբերից։ Երևանի ավագանու ընտրություններից հետո բարձր գնահատելով «Հանրապետություն» կուսակցության հետ «Լույս» դաշինքով համատեղ անցած ճանապարհը՝ կուսակցությունները կշարունակեն համագործակցությունը Երևանի ավագանիում Լույս խմբակցության շրջանակներում:
Լուսավոր Հայաստան կուսակցությունը շնորհակալություն է հայտնում Ելք դաշինքի իր գործընկերներին՝ անգնահատելի և կարևոր համարելով երկու՝ Հանրապետություն և Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցությունների հետ երկամյա արտախորհրդարանական և խորհրդարանական բեղուն աշխատանքը։
Հավատում ենք, որ միասնական համատեղ աշխատանքի հզոր ներուժը սպառված չէ, ուստի նրանցից յուրաքանչյուրին մաղթում ենք հաջողություն առաջիկա ընտրություններում՝ ի շահ և ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու», -նշված է կուսակցության հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը, որի վարչության նախագահն է Էդմոն Մարուքյանը, «Լույս» դաշինքի կազմում մասբակցել էին Երևանի ավագանու ընտրություններին և մտադիր էին այդպես վարվել նաև խորհրդարանական ընտրություններում։ Սակայն խորհրդարան անցելու դաշինքների համար 7% տոկոսանոց շեմը Մարուքյանին ու նրա կուսակցությանը հետ կանգնեցրեց այդ մտքից։

Блок «Луйс» распался. Партия «Светлая Армения» пойдет на выборы одна
Партия «Светлая Армения» распространила заявление о том, что будет участвовать в предстоящих внеочередных парламентских выборах одна.
В заявлении отмечается, что партия «Светлая Армения» заложила в основу своего формирования миссию реализации структурных, необратимых реформ в стране. Участие в парламентских выборах в составе блока «Елк» стало историческим и судьбоносным не только в новейшей истории армянского народа, но и для каждой вошедшей в состав блока «Елк» политической силы.
«Произошедшая в Армении революция качественно изменила политические приоритеты в Арсении – впервые предоставив каждому участвующему в политических процессах субъекту равные конкурентные условия.
Партия «Светлая Армения» в результате длительных обсуждений с партией «Республика» приняла решение участвовать в предстоящих парламентских выборах по списку партии «Светлая Армения» – со своим видением и программами.
В список партии «Светлая Армения» войдут также представители других идеологически близких сил и активных гражданских групп. Высоко оценивая после выборов в Совет старейшин Еревана пройденный вместе с партией «Республика» в составе блока «Луйс» путь, партии продолжат сотрудничество в рамках фракции Совета Старейшин Еревана.
Партия «Светлая Армения» благодарит своих коллег из блока «Елк», считая неоценимым и важным длительную плодотворную парламентскую и внепарламентскую работу с партиями «Республика» и «Гражданский договор».
Верим, что потенциал единой работы не исчерпан, посему желаем каждой из них успехов на предстоящих парламентских выборах во благо Армении и ее граждан», - отмечается в заявлении.
Отметим, что партии «Светлая Армения», председателем правления является Эдмон Марукян, участвовала в составе блока «Луйс» в выборах Совета старейшин Еревана и намерена была участвовать в таком же формате в парламентских выборах. Однако из-за установленного для блоков 7% проходного барьера в парламент Марукян и его партия вынуждены были отказаться от этой идеи.