ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղար կարող է նշանակվել Բելառուսի ներկայացուցիչը
ՀԱՊԿ-ում քննարկում են կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ստանիսլավ Զասին նշանակելու հարցը, այս մասին գրում է «Կոմերսանտը»։
Պարբերականը, հղում անելով ՀԱՊԿ անդամ երեք երկրներում դիվանագիտական աղբյուրներին, գրում է, որ «ամենայն հավանականությամբ, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին առաջիկա երեք տարիների համար կնշանակվի Բելառուսի ներկայացուցիչը»։ Թեկնածուի առաջադրման իրավունքը կարող է փոխանցվել ռոտացիոն սկզբունքով։
Միևնույն ժամանակ «Կոմերսանտն» ընդգծում է, որ վերջին խոսքն այս հարցում պետք է ասեն ՀԱՊԿ անդամ երկների ղեկավարներն, ովքեր հանդիպելու են նոյեմբերի 8-ին Աստանայում։
Հիշեցնենք, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, ով Հայաստանի ներկայացուցիչ է, հետ էր կանչվել։
Նրա դեմ ՀՀ-ում հարուցված է քրեական գործ՝ 2008թ. մարտի 1-ին երկրում սահմանադրական կարգը տապալելու մեղադրանքով։

Representative of Belarus may become new secretary general of CSTO
Representative of Belarus Stanislav Zasya may become new secretary general of the CSTO, Russian Kommersant writes.
Citing diplomatic sources in the three CSTO member states, the paper writes that “there is a big possibility of appointing Belarus representative in the post of the secretary general of the CSTO for the upcoming three years.” The right of nominating candidate is passing to the member states with rotation principle.
The sources said that the final decision will be made at the meeting of the leaders of the CSTO countries in Astana on November 8.
The CSTO secretary general Yuri Khachaturov has been recalled from the post agreed with the charges filed against him.