Հովիկ Աբրահամյանի ու եղբոր ընտանիքներին պատկանող ջերմոցները, ըստ նախնական տվյալների, շուրջ 15 տարի ջրվել են ապօրինի տեղադրված խողովակներով (տեսանյութ)
05/11/2018 16:06
Պետական Վերահսկողական ծառայությունը ՀՀ վարչապետի հանձնարարականով ուսումնասիրություններ է իրականացնում «Արտաշատի ՋՕԸ» սպասարկման տարածքում Մխչյան առաջին հերթի մղման խողովակաշարի վրա հայտնաբերվել է 100 մմ տրամագծով 50-70 լիտր /վրկ ջրատվությամբ խողովակների միացումներ, որոնցով իրականացվում է հարակից խաղողի այգիների ոռոգումը, հայտնում են ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայությունից։
«Ջրառ» ՓԲ ընկերությունը չի հանդիսանում ոռոգման ջրի մատակարար: Հողօգտագործողների և գործող հիդրոտեխնիկական նորմերի համաձայն, այդ խողովակների միացումն ապօրինի է: Տվյալ պոմպակայանը պարտավոր է ջուրն ամբողջությամբ մատակարարել «Արտաշատ» ՋՕ ընկերությանը: Խողովակի շարունակության վրա առկա է երեք խողովակ յուրաքանչյուր մղման խողովակից /3ից/ 100 մմ տրամագծով՝ 50-70 լ/վ ջրատվությամբ/:
Հայտնաբերված խողովակաշարերով նախնական հաշվարկով ավելի քան 15 տարի ջուր է հոսել խաղողի այգիները ոռոգելու նպատակով, սակայն դրանց մի մասի համար առկա են չնչին վճարումներ։
Տեղում արձանագրվեց խախտումը, տարածքում ներկա էր Ջրային կոմիտեի «Ջրառ» ՓԲԸ տնօրենը, տեղակալը, գլխավոր ճարտարագետը, «Արտաշատ ՋՕԸ»-ի և Արտաշատի մարզպետարանի ներկայացուցիչներ և ոստիկանության մարզային բաժնի աշխատակիչներ:

Former PM’s and his brother’s greenhouses illegally irrigated for 15 years
The greenhouses of former Prime Minister Hovik Abrahamyan and his brother have been irrigated from the pipes illegally connected to the Mkhchyan first-line pipeline.
With the instruction of prime minister, the State Control Service examined the territory served by the Artashat Water Using Company after pipe connections with 100 mm diameter have been found for the irrigation of nearby grape fields.
It has been revealed that Jrar ompany is not an irrigation water supplier and according to the norms, the pipe connections are illegal. The pumping station is to supply the whole water to Artashat Water Using Company.
Three pipes have been connected on the continuation of the main one. According to the initial calculations, for more than 15 years water flow has been ensured for the nearby grape fields while very few payments have been made for it.
The violation has been registered on site at the presence of company representatives, governor’s office and police officials.