Շվեդիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերն է հանձնել նախագահին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեդիայի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ուլրիկ Թիդեստրոմը (նստավայրը՝ Թբիլիսի):
Դեսպան Թիդեստրոմն ընդգծել է երկու երկրների ու ժողովուրդների սերտ բարեկամական հարաբերությունները և կարևորել շվեդահայ համայնքի դերն այդ գործում: Նորանշանակ դեսպանը Հանրապետության նախագահին է փոխանցել Շվեդիայի թագավոր Կարլ XVI Գուստավի ողջույնները:
Նախագահ Սարգսյանը դեսպան Թիդեստրոմին մաղթել է արդյունավետ գործունեություն և համոզմունք հայտնել, որ նա իր փորձն ու մասնագիտական կարողությունները կներդնի՝ երկկողմ հարաբերությունների առավել ամրապնդման համար: Նրա խոսքով՝ թեև հայ-շվեդական դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են ընդամենը 26 տարի առաջ, սակայն այդ երկրի և հայերի միջև պատմամշակութային առնչությունները գալիս են դեռևս դարերի խորքից:
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Շվեդիան Սկանդինավյան տարածաշրջանում Հայաստանի կարևոր և վստահելի գործընկերներից է, և լուրջ նախադրյալներ կան տարբեր ուղղություններով փոխգործակցության ընդլայնման համար:

Новоназначенный посол Швеции вручил верительные грамоты президенту Армении
Президент Армении Армен Саркисян сегодня принял верительные грамоты новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Швеции в Армении Улрика Тидестрема (резиденция в Тбилиси).
Посол Улрик Тидестрем подчеркнул дружественные отношения между двумя странами и народами и отметил важную роль армянской общины Швеции в этом деле. Новоназначенный посол передал президенту Армении приветствия короля Швеции Карла XVI Густава.
Президент Саркисян пожелал новому послу плодотворной работы, выразив уверенность, что он приложит свой опыт и профессиональные навыки для максимального укрепления двусторонних отношений. По его словам, армяно-шведские отношения установились всего 26 лет назад, однако историко-культурные связи между этой страной и армянами исходят из глубины веков.
Президент Саркисян подчеркнул, что Швеция является важным и надежным партнером Армении в Скандинавском регионе и есть серьезные предпосылки для расширения взаимодействия в различных направлениях.