«168 Ժամ». Մոսկվան ՀՀ-ում պատրաստ է ցանկացած սցենարի. Պավել Ֆելգենգաուեր
«168 Ժամի» հետ զրույցում ռուս ռազմական փորձագետ Պավել Ֆելգենգաուերը, անդրադառնալով Աստանայում կայանալիք խորհրդի նիստի ընթացքում գլխավոր քարտուղարի թեկնածության հարցին, ասել է. «Աստանայում նոյեմբերի 8-ին, ամենայն հավանականությամբ, ՀՀ ներկայացուցիչը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը կրկին չի ստանձնի, քանի որ Խաչատուրովի հետ տեղի ունեցածը լուրջ հարված էր կազմակերպության հեղինակությանը: Նորություն չեմ ասի, եթե նշեմ, որ Խաչատուրովի քրեական հետապնդումը լուրջ մտահոգություններ առաջացրեց Մոսկվայում և ՀԱՊԿ անդամ երկրների շրջանում, քանի որ առանց նախնական պատրաստությունների՝ սկսվեց հետապնդում այս տարածաշրջանում անվտանգություն ապահովող կառույցի առաջին դեմքի նկատմամբ»:
Բայց ՀՀ իշխանությունների այդ որոշումը, նրա որակմամբ, հարված էր ՀԱՊԿ-ին, հայ-ռուսական հարաբերություններին, և առիթ հակառակորդներին՝ առաջ մղելու սեփական ծրագրերը:
Ըստ նրա՝ Հայաստանում տեղի ունեցած ներքաղաքական զարգացումների ֆոնին որոշ ուժերի կողմից հնչում են կոշտ հակառուսական հայտարարություններ:
«Այդ ամենը չի կարող չմտահոգել Ռուսաստանին, որը ՀՀ անվտանգության երաշխավորն է, սպառազինության մատակարարը: Բայց ներկայումս ՌԴ-ում հանգիստ հետևում են առաջիկա զարգացումներին և նրան, թե ինչպիսի խորհրդարան կձևավորվի, ինչպիսի ուժեր կհայտնվեն խորհրդարանում, առաջիկայում ինչ արտաքին քաղաքականություն կիրականացնեն ՀՀ իշխանությունները:
Ի վերջո, այս համագործակցությունը նման ծավալով առաջին հերթին հարկավոր է Հայաստանի Հանրապետությանը, թեև Հարավային Կովկասում ՌԴ-ն ունի հստակ քաղաքական գիծ, հետևաբար՝ ուշադիր հետևում է այն զարգացումներին, որոնք հնարավոր են: Կարծում եմ` Մոսկվան պատրաստ է ցանկացած սցենարի՝ հաշվի առնելով այն զարգացումները, որոնք տեղի են ունենում Հայաստանում, իրավիճակը լիովին կանխատեսելի չէ, բայց տագնապ ևս չկա, քանի որ Հայաստանի համար կան անվտանգային իրողություններ, սպառնալիքներ, իսկ այս տարածաշրջանը ՆԱՏՕ-ին չի հետաքրքրում», - ասել է նա»:

«168 жам»: Москва готова к любому сценарию в Армении – Павел Фельгенгауэр
В беседе с корреспондентом газеты «168 жам» российский военный эксперт Павел Фельгенгауэр, касаясь обсуждения кандидатуры на пост генерального секретаря ОДКБ на предстоящем заседании Совета в Астане, заявил:
«8 ноября в Астане представитель Армении, по всей видимости, не получит вновь пост генерального секретаря ОДКБ, поскольку произошедшее с Хачатуровым стало серьезным ударом по репутации организации. Не будет новостью, если я скажу, что уголовное преследование Хачатурова вызвало серьезные опасения в Москве и среди государств-членов ОДКБ, поскольку как без предварительной подготовки началось преследование в отношении первого лица структуры, обеспечивающей безопасность в этом регионе».
Однако это решение властей Армении, по его словам, было ударом по ОДКБ, армяно-российским отношениям и поводом для оппонентов, чтобы продвигать собственные планы.
По мнению эксперта, на фоне внутриполитических событий в Армении некоторые силы озвучивают жесткие антироссийские заявления.
«Все это не может не беспокоить Россию, которая является гарантом безопасности Армении, поставщиком вооружений. Однако в настоящее время Россия спокойно следит за предстоящими развитиями: какой парламент будет сформирован, какие силы пройдут в парламент, какую внешнюю политику будут проводить власти Армении в ближайшем будущем.
В конце концов, сотрудничество в таком объеме в первую очередь нужно Республике Армения, хотя Россия имеет четкую политическую линию на Южном Кавказе и, следовательно, внимательно следит за событиями, которые возможны. Думаю, что Москва готова к любому сценарию, учитывая события, которые происходят в Армении, ситуация не вполне предсказуема, однако тревоги также нет, поскольку для Армении существуют реалии безопасности, угрозы, а НАТО этот регион не интересует»,- заявил он.