Երևանը փորձում է պահպանել դիվանագիտական մանևրումը Իրանի և ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում
Հայաստանի հարաբերությունները որևէ երկրի հետ չեն զարգանում երրորդ երկրների հետ հարաբերությունների հաշվին, այսօր խորհրդարանում 2019-ի բյուջեի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը:
«Մենք փոխգործակցությունը Իրանի հետ չենք իրականացնում ԱՄՆ-ի հետ մեր գործընկերության հաշվին: Դա պահանջում է բավականին մեծ կենտրոնացում՝ դիվանագիտական, քաղաքական, նաև տնտեսական փոխգործակցության տեսանկյունից, մանավանդ, երբ ուժի մեջ են միջազգային պատժամիջոցները»,- նշեց նա:
Կ.Նազարյանի խոսքով, շատ էական է դիվանագիտական մանևրումը, որն իրականացնում է Հայաստանը:
«Մինչ օրս դա հաջողվել է: Հուսամ, որ բովանդակային և թափանցիկ քննարկումների միջոցով մեզ հնարավորություն կընձեռվի պահպանել այդ կարևորագույն հավասարակշռումը, երբ խոսքը վերաբերվում է Հայաստան-Իրան, և Հայաստանի ու մյուս գործընկերների հետ հարաբերությունների զարգացմանը»,- նշեց դիվանագետը:

Yerevan tries to diplomatically maneuver in relations with Iran and USA
Armenia does not develop relations with a country on the account of a third one, deputy foreign minister Karen Nazaryan said at the 2019 draft budget discussion on Tuesday in the NA.
“We are not cooperating with Iran on the account of our partnership with the USA. It needs quite big concentration both diplomatic, political as well as from economic partnership viewpoint, especially when international sanctions have entered into force again,” he said.
Nazaryan stressed that Armenia is diplomatically maneuvering which is very essential in such case.
“Till now we have succeeded in it. I hope we will manage to maintain the balance in Armenia-Iran and in Armenia and other countries relations,” the diplomat said.