ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար դիտարկվում է երեք թեկնածություն. ՌԴ նախագահի օգնական
Նոյեմբերի 8-ին ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարներն Աստանայում կքննարկեն կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը, լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
Հիշեցնենք, նոր գլխավոր քարտուղարը կփոխարինի պաշտոնից ազատված Հայաստանի ներայացուցիչ Յուրի Խաչատուրովին։
Ուշակովի խոսքով՝ այդ պաշտոնի համար դիտարվում է երեք թեկնածություն, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հարցի քննարկումը կլինի փակ ռեժիմով։ Քննարկվում է երեք հնարավոր տարբերակ՝ կամ մինչև 2020թ. գլխավոր քարտուղարի ժամանակավոր պաշտոնակատար կլինի Վալերի Սեմերիկովը (ՌԴ ներկայացուցիչ), կամ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին կընտրվի Բելառուսի ներկայացուցիչ, քանի որ ռոտացիոն սկզբունքով այբբենական կարգով Հայաստանին հաջորդում է հենց Բելառուսը։ Երրորդ տարբերակը, որը պնդում է հայկական կողմը՝ մինչև 2020թ. մայիսը Հայաստանի ներկայացուցչի ընտրությունն է։ Ինչ որոշում կընդունեն ղեկավարները, դեռևս դժվար է կանխագուշակել», - նշել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։

Three candidacies to be viewed for CSTO secretary general post: Russian presidential aide
Heads of the CSTO member states will discuss the issue of election of new CSTO secretary general at the organization’s council session on November 8 in Astana, Russian presidential aide Yuri Ushakov told the reporters.
The new secretary general is to replace Armenia’s representative Yuri Khachaturov who was recalled and dismissed from post.
Ushakov said three candidacies will be viewed for the post, TASS reports.
“The issue will be discussed in a closed regime. Three possible options are being viewed. One of them is that by 2020 the acting CSTO secretary general will be Russia’s representative Valery Semerikov or representative of Belarus will be elected as Belarus is to follow Armenia in the nomination for this post,” he said, adding that the third variant, insisted by Armenia is election of the Armenian representative by May 2020.