ՀԱՊԿ անդամները չեն համաձայնի, որ Հայաստանը շարունակի պահպանել գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը. Մանոյան
ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց, թե կիսում է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մոտեցումը, որ Հայաստանի ներկայացուցիչը պետք է շարունակի պաշտոնավարել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում մինչև 2020 թ.:
«Բայց շատ վստահ չեմ, որ ՀԱՊԿ-ի մնացած անդամները համակարծիք են, հատկապես այն վերաբերմունքի պատճառով, որ մենք ցուցաբերեցինք ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ, թեկուզ, եթե այդ չէր մեր նպատակը։ ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարին ձերբակալել, դատական գործ հարուցել, մեղադրել` առանց նախապես համապատասխան քայլերն անելու, մեկնաբանվեց որպես ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ վիրավորանք։ Կարծում եմ, դժբախտաբար, այդ մոտեցումը կշարունակվի ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրների կողմից և իրենք համաձայն չեն լինի, որ Հայաստանը շարունակի ունենալ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնն այս ժամանակաշրջանում», - ասաց Կիրո Մանոյանը։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի՝ ՀԱՊԿ-ին անդամակցելու մասին խոսակցություններին, Մանոյանն ասաց. «Այնքան ժամանակ, որքան Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է, Ադրբեջանը չի կարող դառնալ ՀԱՊԿ անդամ»։

CSTO member states not to agree to Armenia’s tenure in organization until 2020
Armenia’s representative should continue tenure as CSTO secretary general until 2020, Giro Manoyan, head of the ARF Dashnaktsutiun and its Armenian Cause Office, said at a news conference today, adding that he shares this viewpoint of the acting defense minister.
“But I am not sure that other CSTO member states will agree to it, especially after the attitude displayed toward the organization even though unwillingly,” he said, adding that arresting, filing criminal case and accusing the CSTO secretary general without undertaking corresponding steps beforehand was perceived as an offense to the CSTO.
“I think the CSTO member states will not agree to preservation of the post by Armenia in this period,” Manoyan said.
As to the talks about Azerbaijan’s possible membership to the CSTO, Manoyan said it is impossible until Armenia is CSTO member.