«Ժողովուրդ». Ոստիկանությունը ճշգրտել է ընտրացուցակները
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «ԱԺ արտահերթ ընտրություններին ընդառաջ ոստիկանությունը ճշգրտել է ընտրացուցակները, և պատկերը խոսուն է: Նախորդ տարվա ԱԺ ընտրությունների ժամանակ ընտրացուցակներում ընդգրկվածների համեմատ այժմ թիվը նվազել է 13 հազար 552-ով: 2017 թվականին ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմում էր 2 մլն 588 հազար 468 մարդ, որից ընտրություններին մասնակցել էր 1 մլն 575 հազար 786 մարդ: Այս տարվա տվյալների համաձայն` ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմում է 2 մլն 574 916 մարդ:
Սա, թերևս, անուղղակի ապացույցն է այն բանի, որ նախկին իշխանությունների օրոք ընտրացուցակներն առավել քան ուռճացված են եղել: Ու երբ իշխանություններն իրապես ձեռնամուխ եղան ընտրացուցակները մաքրելուն, այդ թվում ցուցակներից մահացած մարդկանց անունները հեռացնելուն, միանգամայն այլ պատկերի ականատես եղանք:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը պարզեց, որ ամենաշատը ընտրողների թիվը նվազել է Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերում՝ 10 հազար 764-ով, այն ընտրատարածքներում, որտեղից նախկին իշխանությունները «որքան ուզում, այնքան խփում էին»»:

«Жоховурд»: Полиция уточнила избирательные списки
Газета «Жоховурд» пишет, что в преддверие парламентских выборов полиция уточнила избирательные списки и картина довольно многозначительная: По сравнению с избирательными списками на прошлых выборах в Национальное Собрание Армении число избирателей сократилось на 13 тысяч 552. В 2017 году общее число избирателей составляло 2 млн. 588 тысяч 468 человек, из которых в выборах участвовали 1 млн. 575 тысяч 786 человек. Согласно данным этого года, общее число избирателей составляет 2 млн. 574 916 человек.
«Это, пожалуй, непрямое доказательство того, что во время прежней власти избирательные списки были более чем раздутыми. И когда власти взялись за уточнение списков, в том числе изъятие имен умерших, картина стала совершенно другой»,- отмечает газета.
Изданию удалось выяснить, что больше всего сократилось число избирателей в Сюнике и Вайоц Дзоре – на 10 тысяч 764.